Kategoria: Gminy

34-211 Budzów 445
tel. (033) 874-00-22, 874-00-32, fax:(033) 874-00-31

www.budzow.pl

W skład gminy wchodzi 6 wsi: Baczyn, Bieńkówka, Budzów, Jachówka, Palcza i Zachełmna, które położone są w Beskidzie Średnim (Makowskim) nad rzeką Paleczką i jej dopływami. Przez teren gminy przebiega droga z Suchej Beskidzkiej do Krakowa. Wszystkie wymienione wsie założone zostały za czasów Kazimierza Wielkiego w 2. poł. XIV stulecia. Na terenie gminy można jeszcze odnaleźć nieliczne już przykłady tradycyjnego drewnianego budownictwa i szereg kapliczek przydrożnych z XVIII i XIX wieku.

Od wielu lat mieszkańcy gminy zajmują się chałupniczą produkcją wyrobów z łuby dartej i wikliny. Walory krajobrazowe i klimatyczne, lasy z bogatym poszyciem zasobnym w jagody i grzyby sprawiają, że warto tu zawitać szukając miejsca na spokojny wypoczynek. W sąsiedztwie gminy prowadzona jest budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba. Związane są z tym plany rozwoju turystyki i rekreacji. Przez teren gminy przebiegają trzy znakowane szlaki turystyczne.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

Mapy