Kategoria: Gminy

34-235 Bystra 373
tel. (018) 268-12-21, 268-12-22, fax. (018) 268-12-91

www.bystra-sidzina.pl

W skład gminy wchodzą dwie wsie: Bystra i Sidzina, położona w dolinie potoków Bystrzanka, lewego dopływu Skawy, u południowych podnóży pasma Policy (1369 m npm.), na krańcach Beskidu Wysokiego (Żywieckiego). Przez północne obrzeże gminy przechodzi linia kolejowa Kraków - Zakopane. Obie wsie powstały w XVI w. Z dokumentów wiadomo, że już pod koniec XVI w. stał w Sidzinie drewniany kościół.

Z ciekawych zabytków znajdujących się na terenie gminy na uwagę zasługuje zwłaszcza skansen, złożony z chałupy z 1806 roku, spichlerza i kuźni, w którym urządzono muzeum regionalne. Od Malownicze położenie, piękno krajobrazu, specyficzny mikroklimat, czyste potoki i lasy zasobne w jagody i grzyby to atuty sprzyjające rozwojowi w tej gminie zarówno turystyki zorganizowanej jak i indywidualnej. Przez obszar gminy przebiegają cztery znakowane szlaki turystyczne w tym czerwony - przez Halę Krupową, Policę na Babią Górę i zielony - z Sidziny do schroniska PTTK na Hali Krupowej.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

- Najważniejsze imprezy na obszarze powiatu suskiego w 2017 r. » opracowanie:St