Kategoria: Gminy

34-232 Stryszawa
tel. (033) 874-72-26, 874-72-72, fax.(033) 874-72-72

www.stryszawa.pl

W skład gminy wchodzi 8 wsi: Hucisko, Krzeszów, Kuków, Kurów, Lachowice, Pewelka, Stryszawa i Targoszów. Położona na styku trzech części Beskidów: Małego, Średniego (Makowskiego) i Wysokiego (Żywieckiego), u podnóża góry Jałowiec (1110 m npm), na południu Leskowca (922m npm) i Łamanej Skały (Madohory) (929m npm) na północy. Największym ciekiem wodnym gminy jest rzeka Stryszawka, której główne dopływy stanowią potoki: Lachówka, Kocońka i Targoszówka. Przez gminę przebiega trasa drogowa i szlak kolejowy z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Najcenniejszym zabytkiem gminy jest pochodzący z 1789r., drewniany kościół w Lachowicach, który zaliczany jest do ważniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej.

Stryszawa wraz z okolicznymi wioskami była w przeszłości i pozostaje do dziś szczególnym ośrodkiem wyrobu drewnianych zabawek ludowych. Przez obszar gminy przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych. Bogactwo przyrodnicze, zwarte kompleksy leśne (świerkowo-bukowe i jodłowe), zalety klimatyczne i piękno krajobrazu sprawiają, że gmina Stryszawa jest wymarzonym miejscem do wypoczynku rodzinnego w prywatnych pensjonatach prowadzących regionalną kuchnię, której podstawą są miejscowe, ekologiczne produkty. Nie przez przypadek gospodarstwa agroturystyczne gminy były wzorem dla wielu tego typu placówek kraju.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

Położenie