Kategoria: Gminy

34-222 Zawoja 1307
tel. (033) 877-54-00, fax.(033) 877-50-15

www.zawoja.pl

Gminę tworzą dwie wsie Zawoja i Skawica, z których ta pierwsza należy do największych wsi w Polsce. Położone są w dolinie Skawicy, lewego dopływu Skawy, u północnych podnóży Babiej Góry pomiędzy Pasmem Jałowieckim i Pasmem Policy. Przez gminę przebiega droga z Suchej Beskidzkiej, która przez przełęcz Krowiarki (1010 m npm) prowadzi do sąsiedniej Orawy. Skawica została zasiedlona w XVIw., również w tym wieku powstała osada Zawoja, która samodzielną wsią jest od 2. poł. XVIII w. Tutejsi górale należą do grupy etnograficznej tzw. Babiogórców. W skansenie PTTK w Zawoi-Rówienki znajdują się trzy drewniane chaty reprezentujące typowe dla rejonu babiogórskiego budownictwo mieszkalne z ubiegłego wieku.

Zawoja jest siedzibą utworzonego w 1954r. Babiogórskiego Parku Narodowego. W siedzibie BPN znajduje się Ośrodek Edukacyjny, w skład którego wchodzi Wystawa Stała i Ogród Roślin Babiogórskich. W Markowych Szczawinach poniżej szczytu Babiej Góry, znajduje się najstarsze beskidzkie schronisko PTTK (1906r.). Przez obszar gminy prowadzi wiele znakowanych szlaków turystycznych. Niezwykle piękne krajobrazy, z dominującym nad gminą masywem Babiej Góry - Królowej Beskidów, unikatowy ekosystem, wieloletnie tradycje w podejmowaniu gości, sprawiają że Zawoja jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych na południu Polski, w której realizowane mogą być o każdej porze roku najróżniejsze formy wypoczynku.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

Mapy