Urząd Gminy Budzów

34-211 Budzów 445
tel. (033) 874-00-22, 874-00-32, fax:(033) 874-00-31

www.budzow.pl

W skład gminy wchodzi 6 wsi: Baczyn, Bieńkówka, Budzów, Jachówka, Palcza i Zachełmna, które położone są w Beskidzie Średnim (Makowskim) nad rzeką Paleczką i jej dopływami. Przez teren gminy przebiega droga z Suchej Beskidzkiej do Krakowa. Wszystkie wymienione wsie założone zostały za czasów Kazimierza Wielkiego w 2. poł. XIV stulecia. Na terenie gminy można jeszcze odnaleźć nieliczne już przykłady tradycyjnego drewnianego budownictwa i szereg kapliczek przydrożnych z XVIII i XIX wieku.

Od wielu lat mieszkańcy gminy zajmują się chałupniczą produkcją wyrobów z łuby dartej i wikliny. Walory krajobrazowe i klimatyczne, lasy z bogatym poszyciem zasobnym w jagody i grzyby sprawiają, że warto tu zawitać szukając miejsca na spokojny wypoczynek. W sąsiedztwie gminy prowadzona jest budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba. Związane są z tym plany rozwoju turystyki i rekreacji. Przez teren gminy przebiegają trzy znakowane szlaki turystyczne.

Urząd Gminy Bystra-Sidzina

34-235 Bystra 373
tel. (018) 268-12-21, 268-12-22, fax. (018) 268-12-91

www.bystra-sidzina.pl

W skład gminy wchodzą dwie wsie: Bystra i Sidzina, położona w dolinie potoków Bystrzanka, lewego dopływu Skawy, u południowych podnóży pasma Policy (1369 m npm.), na krańcach Beskidu Wysokiego (Żywieckiego). Przez północne obrzeże gminy przechodzi linia kolejowa Kraków - Zakopane. Obie wsie powstały w XVI w. Z dokumentów wiadomo, że już pod koniec XVI w. stał w Sidzinie drewniany kościół.

Z ciekawych zabytków znajdujących się na terenie gminy na uwagę zasługuje zwłaszcza skansen, złożony z chałupy z 1806 roku, spichlerza i kuźni, w którym urządzono muzeum regionalne. Od Malownicze położenie, piękno krajobrazu, specyficzny mikroklimat, czyste potoki i lasy zasobne w jagody i grzyby to atuty sprzyjające rozwojowi w tej gminie zarówno turystyki zorganizowanej jak i indywidualnej. Przez obszar gminy przebiegają cztery znakowane szlaki turystyczne w tym czerwony - przez Halę Krupową, Policę na Babią Górę i zielony - z Sidziny do schroniska PTTK na Hali Krupowej.

Urząd Miasta Jordanów

Rynek 1, 34-240 Jordanów
tel. (018) 267-55-16, 267-55-54, fax:(018) 267-55-16

www.jordanow.pl

Miasto leży na prawym brzegu Skawy, na pograniczu Beskidu Średniego (Makowskiego), Wyspowego i Wysokiego (Żywieckiego). Przez Jordanów przebiega linia kolejowa Kraków - Zakopane i droga krajowa z Wadowic do Nowego Sącza. Miasto zostało założone, na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta z 1564 roku, przez wojewodę krakowskiego Wawrzyńca Spytka Jordana z Zakliczyna. W kolejnych latach i stuleciach miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli. Byli nimi m.in. Zebrzydowscy i Sierakowscy. W XVI i XVII wieku odbywały się w Jordanowie głośne na całą okolicę targi bydła. Z najnowszej historii miasta należy odnotować jego bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. (Jordanów odznaczony jest Orderem Krzyża Grunwaldu). Rozciągający się pomiędzy łagodnymi wzgórzami Hajdówki i Przykrzca Jordanów jest współcześnie nie tylko doskonałym miejscem na spokojny, letni czy zimowy wypoczynek, lecz także, co potwierdzają specjaliści, dzięki specyficznemu mikroklimatowi, można tu skutecznie leczyć wiele chorób, głównie układu oddechowego. W Jordanowie krzyżują się 3 znakowane szlaki turystyczne.

Urząd Gminy Jordanów

Rynek 2, 34-240 Jordanów
tel. (018) 269-35-10, fax:(018) 269-35-26

www.gmina-jordanow.rubikon.pl

Gminę tworzy pięć wsi: Łętownia, Naprawa, Osielec, Toporzysko i Wysoka, które położone są na obrzeżach: Beskidu Średniego (Makowskiego), Beskidu Wyspowego i Beskidu Wysokiego (Żywieckiego). Oprócz Łętowni leżącej nad Łętówką - lewym dopływem Raby, pozostałe wsie leżą w górnym biegu Skawy i jej dopływów. Historyczne początki wsi należących do gminy Jordanów związane są z akcjami osiedleńczymi z XIV i XVI w.

Szczególnie cennym zabytkiem znajdującym się na terenie gminy jest obronny dwór w Wysokiej pochodzący z 1. poł. XVII w. Cennym zabytkiem budownictwa sakralnego jest drewniany kościół parafialny w Łętowni pochodzący z lat 1760 - 1765. Warto wspomnieć także o bohaterskiej postawie ludności wsi Wysoka, w czasie walk we wrześniu 1939 roku (pomnik, wieś odznaczona w 1946 roku Orderem Krzyża Grunwaldu). Lasy, malownicze wzgórza, rzeki i górskie potoki oraz bliskie sąsiedztwo Podhala i Orawy czynią z tych terenów atrakcyjne miejsce zarówno dla krótkich jak i długich pobytów turystycznych. Teren gminy pokryty jest gęstą siecią znakowanych szlaków turystycznych.

Urząd Miejski Maków Podhalański

ul. Szpitalna 3, 34-220 Maków Podhalański
tel. (033) 877-15-08, 877-15-21, 877-15-26, 877-15-29, fax: (033) 877-15-22

www.makow-podhalanski.um.pl

Miasto i gmina. W skład gminy Maków Podhalański, oprócz samego miasta będącego centrum administracyjnym gminy, wchodzi 6 wsi: Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka. Gmina położona jest w Beskidzie Makowskim (Średnim). Południowy obszar gminy obejmuje również część Beskidu Wysokiego (Żywieckiego). Poszczególne miejscowości układają się wzdłuż rzeki Skawy oraz jej dopływów. Przez obszar gminy przebiega linia kolejowa Kraków - Zakopane oraz droga krajowa Wadowice - Nowy Sącz. Początki Makowa sięgają 2. poł. XIV w. W Makowie istniała od schyłku XIX wieku szkoła hafciarska, a tzw. haft makowski znany był i jest szeroko nie tylko w kraju. Zdrowy, leczniczy mikroklimat, na którego właściwości zwrócono uwagę już na początku tego wieku, a także piękno krajobrazu - łagodne, górskie zbocza, ukwiecone łąki i czyste potoki - sprawiają, że Maków i okoliczne wioski odwiedza corocznie wielu turystów. Przez teren gminy prowadzą cztery znakowane szlaki turystyczne.

Poznaj Powiat Suski

Mapy

Mapa poglądowa Mapa administracyjna Mapa szczegółowa do pobrania plik

- Najważniejsze imprezy na obszarze powiatu suskiego w 2017 r. » opracowanie:St