Kategoria: Gminy

Rynek 1, 34-240 Jordanów
tel. (018) 267-55-16, 267-55-54, fax:(018) 267-55-16

www.jordanow.pl

Miasto leży na prawym brzegu Skawy, na pograniczu Beskidu Średniego (Makowskiego), Wyspowego i Wysokiego (Żywieckiego). Przez Jordanów przebiega linia kolejowa Kraków - Zakopane i droga krajowa z Wadowic do Nowego Sącza. Miasto zostało założone, na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta z 1564 roku, przez wojewodę krakowskiego Wawrzyńca Spytka Jordana z Zakliczyna. W kolejnych latach i stuleciach miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli. Byli nimi m.in. Zebrzydowscy i Sierakowscy. W XVI i XVII wieku odbywały się w Jordanowie głośne na całą okolicę targi bydła. Z najnowszej historii miasta należy odnotować jego bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. (Jordanów odznaczony jest Orderem Krzyża Grunwaldu). Rozciągający się pomiędzy łagodnymi wzgórzami Hajdówki i Przykrzca Jordanów jest współcześnie nie tylko doskonałym miejscem na spokojny, letni czy zimowy wypoczynek, lecz także, co potwierdzają specjaliści, dzięki specyficznemu mikroklimatowi, można tu skutecznie leczyć wiele chorób, głównie układu oddechowego. W Jordanowie krzyżują się 3 znakowane szlaki turystyczne.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

- Najważniejsze imprezy na obszarze powiatu suskiego w 2017 r. » opracowanie:St