Kategoria: Gminy

34-200 Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 19
tel. (033) 874-23-41, fax: (033) 874-22-66

www.sucha-beskidzka.pl

Miasto, siedziba powiatu, położone jest w kotlinie, nad rzekami Skawą i Stryszawką, na pograniczu trzech części Beskidów: Wysokiego (Żywieckiego), Średniego (Makowskiego) i Małego, na skrzyżowaniu dróg i linii kolejowych (Kraków - Zakopane, Żywiec - Nowy Sącz). Najstarsza wzmianka o Suchej pochodzi z 1405 roku i dotyczy lokacji osady. W przeszłości miasto i okoliczne dobra były własnością znanych rodów magnackich (Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy, Tarnowscy).

Do dziś zachował się piękny, renesansowy zamek zwany "Małym Wawelem", który wraz z otaczającym go parkiem, z oranżerią i tzw. "Domkiem Ogrodnika", w którym funkcjonuje muzeum regionalne, tworzą zwarty kompleks. Do cennych zabytków znajujących się na terenie miasta należą również: pochodzący z początku XVII wieku zespół kościelno - klasztorny i stojąca na suskim rynku drewniana karczma "Rzym". Z miasta w okoliczne góry prowadzą trzy znakowane trasy turystyczne i kilka rowerowych. Turyści, o każdej porze roku mogą znaleźć tu dla siebie coś ciekawego.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

W okresie wczesnego średniowiecza tereny obecnego powiatu suskiego pokrywa