Kategoria: Gminy

ul. Szpitalna 3, 34-220 Maków Podhalański
tel. (033) 877-15-08, 877-15-21, 877-15-26, 877-15-29, fax: (033) 877-15-22

www.makow-podhalanski.um.pl

Miasto i gmina. W skład gminy Maków Podhalański, oprócz samego miasta będącego centrum administracyjnym gminy, wchodzi 6 wsi: Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka. Gmina położona jest w Beskidzie Makowskim (Średnim). Południowy obszar gminy obejmuje również część Beskidu Wysokiego (Żywieckiego). Poszczególne miejscowości układają się wzdłuż rzeki Skawy oraz jej dopływów. Przez obszar gminy przebiega linia kolejowa Kraków - Zakopane oraz droga krajowa Wadowice - Nowy Sącz. Początki Makowa sięgają 2. poł. XIV w. W Makowie istniała od schyłku XIX wieku szkoła hafciarska, a tzw. haft makowski znany był i jest szeroko nie tylko w kraju. Zdrowy, leczniczy mikroklimat, na którego właściwości zwrócono uwagę już na początku tego wieku, a także piękno krajobrazu - łagodne, górskie zbocza, ukwiecone łąki i czyste potoki - sprawiają, że Maków i okoliczne wioski odwiedza corocznie wielu turystów. Przez teren gminy prowadzą cztery znakowane szlaki turystyczne.

Mapka gminy
Położenie gminy w powiecie

Poznaj Powiat Suski

- Najważniejsze imprezy na obszarze powiatu suskiego w 2017 r. » opracowanie:St