Kategoria: Zabytki

Przy granicy Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Markowe Rówienki, na polanie, z której roztacza się piękny widok na Babią Górę, znajduje się niewielki skansen budownictwa regionalnego, powstały w 1973 r. z inicjatywy Józefa Żaka, długoletniego zasłużonego Prezesa Oddziału „Ziemi Babiogórskiej” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Suchej Beskidzkiej. Skansen, do dziś pozostający własnością PTTK, nosi imię swojego założyciela. Tworzą go obecnie: trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolno stojący spichlerz z piwniczką oraz kapliczka z figura Matki Bożej.

Najcenniejszym obiektem jest najstarsza, kurna chałupa Franciszka Stopiaka z l. 1802-1815, przeniesiona do skansenu z innej części Zawoi.

Dom zbudowany został ze świerkowych i jodłowych bierwion, postawionych na niskiej podmurówce, w której umieszczone jest zejście do piwnicy znajdującej się pod domem. Całość nakrywa dwuspadowy gontowy dach. Wewnątrz, centralnie umieszczone, otwarte na przestrzał boisko, dzieli całość na dwie części: mieszkalną, w skład której wchodzą - izba czarna, izba biała i komora, oraz część gospodarczą - stajnię. Tą ostatnią zamieniono na salę wystawową, w której zgromadzono interesującą kolekcję oleodruków o tematyce religijnej. Natomiast w pomieszczeniach części mieszkalnej urządzono ekspozycję etnograficzną, składającą się głównie ze sprzętu gospodarstwa domowego.

W pochodzącej z przełomu XIX i XX w. chałupie Franciszka Kudzi, która do dzisiaj stoi w swoim pierwotnym miejscu, można obejrzeć ekspozycję poświęconą historii turystyki górskiej, głównie dziejom przewodnictwa górskiego w polskiej części Karpat (Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej).

Najmłodszy budynek mieszkalny w skansenie, chałupa Stefana Gancarczyka z 1906 r., została w obecne miejsce przeniesiona z najbliższego sąsiedztwa. Pełni ona rolę użytkową – wewnątrz znajduje się niewielka sala konferencyjna oraz pokoje, które mogą być wykorzystywane w celach noclegowych.

Informacje - 33 874 36 70 w godz. 9.00 - 13.00 (oddział PTTK w Suchej B.)
Dojazd: PKS, Bus

Jesteś tutaj:   Strona główna PowiatZabytkiSKANSEN IM. JÓZEFA ŻAKA W ZAWOI