Kategoria: Zabytki

Kościół parafialny pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba został wzniesiony w latach 1838-1855. Ta murowana, jednonawowa świątynia z zamkniętym prostą ścianą prezbiterium oraz charakterystyczną wieżą jest interesującym przykładem stylu neoklasycystycznego, tzw. józefińskiego w architekturze. We wnętrzu zwraca uwagę klasycystyczny ołtarz główny, dzieło stolarza z miejscowości Waksmund na Podhalu, tzw. Cesarza.

Rzeźba w ołtarzu przedstawia Matkę Bożą Różańcową. Godne uwagi są wizerunki patronów kościoła (w lewym ołtarzu bocznym) oraz ciekawa polichromia pokrywająca ściany świątyni. Kompleks zabudowań parafialnych uzupełnia m.in. budynek plebanii, pochodzący również z XIX w.

Parafia pw. św.św. Filipa i Jakuba ap. w Osielcu
tel. 18 277 39 16
Msze święte: niedziele i święta - 7.00,9.00,11.00,16.30, dni powszednie - 7.00 (od poniedziałku do soboty)), 17.00 (środa, piątek, sobota - zimą), 18.00 (środa, piątek, sobota - pozostała część roku)
.