aktualności :

Aktualności Starostwa

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Jak co roku dzień 11 listopada upłynął w powiecie suskim pod znakiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.Zostały one zorganizowane we wszystkich gminach powiatu suskiego i zgromadziły liczne rzesze mieszkańców. Pod pomnikami, obeliskami, pamiątkowymi tablicami poświęconymi osobom i wydarzeniom związanym z walkami o Wolną Polskę złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Tak było w Budzowie, Jordanowie, Kukowie, Makowie Podhalańskim, Osielcu, Suchej Beskidzkiej, Zawoi i Zembrzycach. Wszędzie tam obecni byli przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Suskiego.

XII Festiwal Pieśni Patriotycznej "To Polska Moja Ojczyzna"

Już od ponad dekady jednym z głównych punktów obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej jest finałowy koncert Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska Moja Ojczyzna”. W koncercie, tradycyjnie odbywającym się 11 listopada w pięknej Sali Rycerskiej suskiego zamku w obecności bardzo licznie zgromadzonej publiczności, udział wzięli laureaci tegorocznej, dwunastej edycji festiwalu.

Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty z okazji Święta Niepodległości

Na strzelnicy sportowej LOK przy ulicy Makowskiej w Suchej Beskidzkiej w środę 6 listopada odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Suskiego z okazji Święta Niepodległości. W porównaniu do poprzednich zawodów, w tym roku uczestnicy strzelali z pozycji stojącej z broni kaliber 9 mm z odległości 25 metrów.

"W cieniu jodeł i świerków" w suskiej bibliotece

24 października 2019 r. w siedzibie Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego została rozstrzygnięta XVII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Regionalnej „W cieniu jodeł i świerków”.W konkursie, którego głównym celem jest odkrywanie piękna poezji i prozy autorów Podbabiogórza oraz propagowanie regionalnej kultury wśród młodzieży, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych (klasy VII i VIII; dziewięć osób) oraz średnich (dziesięć osób) z terenu powiatu suskiego.

Uczestnicy projektu z wizytą w starostwie

W dniach od 21 do 23 października 2019 r. gościła w Zespole Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej delegacja z krajów partnerskich projektu "The Future Will Definitely Belong To The Digital World" ("Przyszłość Z Pewnością Będzie Należeć Do Świata Cyfrowego"). W skład delegacji wchodzili: trzej reprezentanci Turcji, jeden reprezentant Republiki Północnej Macedonii oraz dwie reprezentantki Włoch.

XI sesja Rady Powiatu Suskiego

XI sesja Rady Powiatu Suskiego VI kadencji  odbędzie się 31 października  2019 r. o godz. 12.00 w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej przy ul. Kościelnej 5b.

Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

15 października 2019 r. starosta suski Józef Bałos i wicestarosta Zbigniew Hutniczak wręczyli dyrektorom i nauczycielom szkół i placówek oświatowych powiatu nagrody starosty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości, która odbyła się w sali sesyjnej starostwa starosta  J. Bałos podziękował pedagogom za wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą oraz zaangażowanie w realizację zadań wychowawczych i dydaktycznych. Zwracając się do dyrektorów szkół i placówek starosta dziękował za wzorowe kierowanie podległymi jednostkami, sprawną organizację pracy, dbałość o stan powierzonej bazy oświatowej, a także starania o wzbogacenie oferty edukacyjnej.

Dwa duże projekty powiatu suskiego z dofinansowaniem

W czwartek 10 października br. w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wicestarosta Zbigniew Hutniczak odebrał dwie promesy dla Powiatu Suskiego w związku z przygotowanymi przez Wydział Edukacji dwoma projektami na lata 2020-2023.

XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

W niedzielę 29 września 2019 r., na stadionie MKS „Babia Góra” Sucha Beskidzka, odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, podczas których rywalizowało ze sobą czternaście męskich i siedem kobiecych drużyn, reprezentujące poszczególne jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu suskiego. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Starosta Suski Józef Bałos, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. Krzysztof Okrzesik oraz Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP st. bryg. Piotr Harańczyk.

Wręczono promesy na wsparcie inwestycji drogowych

24 września br. w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej odbyło się uroczyste wręczenie promes na realizację inwestycji drogowych w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Symboliczne czeki otrzymali z rąk wicewojewody małopolskiego Zbigniewa Starca starosta suski Józef Bałos oraz burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu suskiego: Stanisław Lichosyt (burmistrz miasta Sucha Beskidzka), Paweł Sala (burmistrz Makowa Podhalańskiego), Andrzej Malczewski (burmistrz miasta Jordanów), Rafał Lasek (wójt gminy Stryszawa), Marcin Pająk (wójt gminy Zawoja), Jan Najdek (wójt gminy Budzów), Artur Kudzia (wójt gminy Jordanów), Stanisław Tempka (wójt gminy Bystra - Sidzina).

Turystyczne Skarby Małopolski

Informujemy, że do 29 września br. trwa głosowanie w turystycznym konkursie Województwa Małopolskiego pn. "TURYSTYCZNE SKARBY MAŁOPOLSKI". Wśród różnorodnych atrakcji turystycznych, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu, są także trzy z terenu powiatu suskiego.

X sesja Rady Powiatu Suskiego

X sesja Rady Powiatu Suskiego VI kadencji  odbędzie się 26 września  2019 r. o godz. 12.00 w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej przy ul. Kościelnej 5b.

Upamiętniono bolesną rocznicę

17 września, pod obeliskiem poświęconym pamięci Sybiraków, ofiarom zbrodni w Katyniu i katastrofy smoleńskiej, stojącym na przykościelnym placu w Suchej Beskidzkiej, zebrała się grupa osób na skromnej uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat.  

Dożynki Powiatowe w Stryszawie

W niedzielę 15 września odbyły się Dożynki Powiatowe, tradycyjne Święto Plonów. Ich gospodarzem była w tym roku gmina Stryszawa. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława w Stryszawie Dolnej, odprawiona przez proboszcza ks. Krzysztofa Dudziaka. W kazaniu, które wygłosił, znalazło się też miejsce na podziękowania dla wszystkich rolników za ich codzienny trud. Podczas mszy poświęcone zostały wieńce przyniesione przez koła gospodyń z naszego powiatu.

Wysoka - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Małopolskie Westerplatte - to określenie kilkukrotnie pojawiło się w wystąpieniach osób przemawiających pod pomnikiem poległych na Wysokiej. W niedzielę odbyły się tam uroczystości rocznicowe upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1939 roku. 1 września, osiemdziesiąt lat temu, do Polski wdarły się od południa niemieckie oddziały ze zgrupowania pancernego 14 armii. Na pierwszy punkt oporu na jaki trafiły, po przekroczeniu granicy na Orawie, była miejscowość Wysoka. W dniach 1-2 września rozegrała się na tych ziemiach jedna z największych na froncie południowym bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej.

Wyniki XX powiatowego konkursu ogrodniczego

Wyniki XX Powiatowego Konkursu "Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym".

Porozumienie na rzecz rozwoju zawodowego

29 sierpnia br. w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej odbyło się spotkanie poświęcone wzmocnieniu współpracy na rzecz rozwoju zawodowego dla Małopolan. Działania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu zawodowego mieszkańców województwa zostały zainicjowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jana Gąsienicę – Walczaka.  Inicjatywa znalazła również poparcie w powiecie suskim. Stosowne porozumienie w tym zakresie podpisali z wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Michałem Kądziołką starosta suski Józef Bałos i wicestarosta Zbigniew Hutniczak.

Redukcja dzików - prawne przepisy

W związku z licznymi zapytaniami  dotyczącymi  obowiązków organów  administracji w zakresie  zagrożenia spowodowanego przez dziki informuje:

Informacje i komunikaty

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie powiadamia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM 10 II stopień zagrożenia) dla średniodobowej wartości stężenia wynoszącej 100 µg/m3  (Dz. U. z 2019 r. poz. 1931) w dniach 25 i 26 października 2019 r. na terenie województwa małopolskiego....
Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległo... Jak co roku dzień 11 listopad

XII Festiwal Pieśni Patriotycznej

XII Festiwal Pieśni Patriotycznej "To Polska... Już od ponad dekady jednym z

Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty z okazji Święta Niepodległości

Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty z okazji... Na strzelnicy sportowej LOK pr

"W cieniu jodeł i świerków" w suskiej bibl... 24 października 2019 r. w sie

Uczestnicy projektu z wizytą w starostwie

Uczestnicy projektu z wizytą w starostwie... W dniach od 21 do 23 paździer

XI sesja Rady Powiatu Suskiego

XI sesja Rady Powiatu Suskiego ... XI sesja Rady Powiatu Suskiego

Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej ... 15 października 2019 r.&

Dwa duże projekty powiatu suskiego z dofinansowaniem

Dwa duże projekty powiatu suskiego z dofinan... W czwartek 10 października br

Biuro Administracyjno Prawne Kategoria: Informacje i komunikaty

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie powiadamia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM 10 II stopień zagrożenia) dla średniodobowej wartości stężenia wynoszącej 100 µg/m3  (Dz. U. z 2019 r. poz. 1931) w dniach 25 i 26 października 2019 r. na terenie województwa małopolskiego.

Poznaj Powiat Suski

Położenie

Powiat suski leży w Beskidach, na południowo-zachodnim krańcu województ

Kalendarz imprez

  Najważniejsze imprezy na obszarze powiatu suskiego w 2019 r. STYCZEŃstyczeń – Sucha Beskid

Mapy

Mapa poglądowa Mapa administracyjna Mapa szczegółowa do pobrania plik

Historia

W okresie wczesnego średniowiecza tereny obecnego powiatu suskiego pokrywa

Informatory turystyczne

- INFORMATORY i FOLDERY »

Informatory o szlakach turystycznych w Powiecie Suskim:

Polski English
Deutsch Française

 

Jesteś tutaj:   Strona główna Informacje i komunikatyPROGNOZA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008