Opublikowano: 16 styczeń 2017 Odsłony: 1176

Powiatowy Przegląd Grup Kolędnicznych „Babiogórskie Podłazy” zorganizowany został w tym roku w Zawoi. 14 stycznia na sali widowiskowej Babiogórskiego Centrum Kultury zaprezentowały się grupy kolędnicze z kilku miejscowości powiatu suskiego.

Ich występy oceniane były przez komisję pracującą w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, Dorota Majerczyk - etnograf, folklorysta i dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog. Komisja oceniająca m.in. zgodności prezentacji z tradycyjną obrzędowością właściwą dla naszego regionu postanowiła przyznać:
- w kategorii dziecięcej:
I miejsce - "Zbyrcockowi" z Juszczyna - kolędnicy z szopką,
II miejsce - ex aequo
- "Budzowskim Kliszczakom" z Budzowa - kolędnicy z gwiazdą
- "Zbójnikowi" ze Skawicy - kolędnicy z bańką
Wyróżnienie: „Małej Polanie Makowskiej: - kolędnicy z szopką kukiełkową
- w kategorii dorosłych:
I miejsce - ex aequo
- "Babiogórzanom Polanie Makowskej" z Makowa Podhalańskiego - kolędnicy z Turoniem,
- "Zbyrcokowi" z Juszczyna - kolędnicy z "Rajem"
II miejsce - "Juzynie" z Zawoi - kolędnicy z Turoniem
Nagrody i dyplomy laureaci konkursu odebrali z rąk wicestarosty Zbigniewa Hutniczaka.
Komisja konkursowa wytypowała też zespoły, które wezmą udział w ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych. Podczas Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu powiat suski będą reprezentowały grupy: „Zbyrcocek” z Juszczyna, "Budzowskie Kliszczaki" z Budzowa i "Zbójnik" ze Skawicy. Na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej pojadą grupy „Zbyrcok” z Juszczyna i „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego oraz "Juzyna" z Zawoi.
Organizatorami konkursu byli: Babiogórskie Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

foto: J. Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności„Babiogórskie Podłazy 2017”