Opublikowano: 11 kwiecień 2017 Odsłony: 322

Popularyzowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego to główne cele Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którego finał powiatowy zakończył się 6 kwietnia 2017r. Gospodarzami tegorocznego XIX Finału był Zespół Szkół w Bystrej Podhalańskiej.

Głównym organizatorem konkursu była Komenda Powiatowa w Suchej Beskidzkiej przy udziale samorządów miejsko-wiejskich i Starostwa.

Finał BRD zaszczycili swoją obecnością: W-ce Starosta Suski Zbigniew Hutniczak, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej nadkomisarz Marcin Wiśniowski, przedstawiciele samorządów; Burmistrz Miasta i Gminy Maków Podhalański Paweł Sala, Wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski, Wójt Gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka oraz Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. Tomasz Marek.

Każda gmina powiatu suskiego reprezentowana była przez dwie drużyny: szkoły podstawowej /czteroosobowe drużyny (2 dziewczyny i 2 chłopców), w punktacji suma łączna lokat czterech zawodników stanowi wynik całej drużyny/ i gimnazjum /trzyosobowe drużyny/.

Turniej składał się z trzech etapów:

• test ze znajomości przepisów ruchu drogowego (każdy uczestnik)

dla szkół podstawowych = dwa testy – pierwszy składa się z 25 pytań obejmujący zagadnienia dot. zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, drugi obejmuje 10 pytań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie.

dla gimnazjum = test składający się z 25 pytań, obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym, a drugi obejmujący 10 pytań z tzw. skrzyżowań.

Testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego przeprowadzali przedstawiciele Policji.

• pokonywania sprawnościowego toru przeszkód na rowerze (każdy uczestnik)

Uczestnicy w trakcie toru przeszkód na rowerze musieli się zmagać z takimi przeszkodami jak:
slalom z ograniczeniem, bramka wisząca, tarka, rynna, slalom kółkowy – żmijka, równoważnia, zatrzymanie w miejscu. Nowością była przeszkoda – przewożenie przedmiotu na uwięzi, która pokazała umiejętność koordynacji ruchu podczas skręcania.
Sędziami tych konkurencji byli policjanci z KPP w Suchej Beskidzkiej.

• I pomoc przedmedyczna – zadanie praktyczne dla całej drużyny.

konkurencja z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej polega na wykonaniu przez cała drużynę, w czasie 5 minut zadania praktycznego. Wszystkie drużyny startujące w danym etapie wykonują jednakowe zadania.

Scenki z pomocy przedmedycznej oceniali ratownicy medyczni: Katarzyna Kuśnierz i Przemysław Fluder z Grupy Medycznej Fast&Med, którzy nagrodzili również drużyny, które w tej konkurencji były najlepsze, a mianowicie;

zawodników ze Szkoły Podstawowej w Sidzinie i Gimnazjum w Krzeszowie.

Wśród drużyn szkół podstawowych zwycięstwo odnieśli uczniowie;

miejsce I:              Szkoła Podstawowa w Jachówce /Wiktoria Trzop, Natalia Dróżdż, Eryk Strączek, Dawid Głowacz/
miejsce II              Szkoła Podstawowa w Sidzinie /Sylwia Chorąży, Iwona Sułocha, Grzegorz Jabcoń, Piotr Sułocha/
miejsce III:            Szkoła Podstawowa w Krzeszowie /Angelika Bańdura, Aleksandra Wągiel, Filip Filuś, Jakub Śpiewla/

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem ze szkół podstawowych okazał się Tomasz Rezler ze Szkoły Podstawowej w Śleszowicach

Zwycięskie drużyny wśród uczniów ze szkół gimnazjalnych to:

miejsce I               Gimnazjum w Tarnawie Dolnej /Wiktoria Ćwiertnia, Dominik Drabik, Bartłomiej Pływacz/
miejsce II              Gimnazjum w Budzowie /Julia Burliga, Kamila Mirocha, Przemysław Lenik/
miejsce III             Gimnazjum w Krzeszowie /Katarzyna Broda, Łukasz Okruta, Kamil Zawora/

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem z gimnazjów okazał się Przemysław Lenik z Gimnazjum w Budzowie.

Zwycięskie drużyny reprezentować będą powiat suski na wojewódzkim turnieju BRD.

Zdobywcy pierwszych miejsc odebrali puchary i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Wszyscy uczestnicy turnieju BRD otrzymali nagrody ufundowane przez poszczególne gminy.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościXIX Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym