Opublikowano: 11 kwiecień 2017 Odsłony: 609

XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych odbył się 8.04.2017 r. W salach Domu Ludowego w Bieńkówce swoje świąteczne potrawy i wielkanocne palmy zaprezentowało 12 ekip z kół gospodyń z powiatu suskiego.

Uczestniczki konkursu i przybyłych gości przywitali gospodarz gminy Budzów Jan Najdek wraz z dyrektorką Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Danutą Kawą, a ze świątecznym przesłaniem wystąpił senator RP Andrzej Pająk.
Jeszcze zanim ks. proboszcz Roland Hopciaś z miejscowej parafii uroczyście poświęcił konkursowe potrawy wszyscy zebrani obejrzeli ciekawy program artystyczny „Gość oczekiwany” w wykonaniu Grupy Apostolskiej z Bieńkówki. Po przedstawieniu do pracy przystąpiła komisja w składzie: Elżbieta Paradowska (technik żywienia, pedagog), Władysława Kulak (regionalista, plastyk) i Andrzej Peć (etnograf). Po jurorach potrawy mogli ocenić również goście degustując smakołyki z poszczególnych stołów, a muzyczną oprawę tej części konkursu zapewnił zespół „Budzowskie Kliszczaki”.
Komisja konkursowa, oceniając potrawy przygotowane przez poszczególne ekipy gospodyń, brała pod uwagę w przypadku potraw: walory smakowe, przywiązanie do tradycji, estetykę podania i dekorację stołu, a w przypadku palm: zgodność z tradycją, użycie naturalnych materiałów i estetykę wykonania. Decyzja nie była łatwa, ale ostatecznie komisja postanowiła przyznać:
w kategorii: Potrawy wielkanocne
I miejsce – KGW „Swojska Gromada” z Juszczyna
II miejsce – KGW Bieńkówka
III miejsce – KGW „Redz” z Tarnawy Górnej
Wyróżnienie –  Stowarzyszenie Zembrzyckie Koło Gospodyń „Mioduszyna”, KGW „Tarnawianki” z Tarnawy Dolnej, KGW z Baczyna i KGW z Budzowa
w kategorii: Palmy wielkanocne
I miejsce KGW Palcza
II miejsce KGW „Niezłe Ziółka” z Toporzyska
III miejsce KGW z Jachówki
Wyróżnienie –  KGW ze Stryszawy Dolnej i KGW z Zachełmnej
Nagrody i podziękowania przedstawicielkom poszczególnych kół wręczyli przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka i wójt Jan Najdek. Swoje nagrody wręczyli też przedstawiciele Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z Bielska-Białej, którzy wyróżnili nimi KGW z Bieńkówki i KGW z Toporzyska. Przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka złożył na zakończenie życzenia świąteczne wszystkim gościom i uczestnikom konkursu.
Organizatorem imprezy była Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów, a współorganizatorem - Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościXIII Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych