Biuro Administracyjno Prawne
Opublikowano: 24 kwiecień 2017 Odsłony: 712

21. kwietnia br. w starostwie powiatowym w Suchej Beskidzkiej  odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące rewitalizacji linii kolejowej nr 97 na odcinku Sucha Beskidzka – Żywiec. Gospodarzem był starosta suski Józef Bałos, a organizatorem firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. wykonuje dokumentację przedprojektową modernizacji linii. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele samorządów, przez które przebiega linia oraz reprezentanci spółki PKP PLK.

Podczas narady pracownicy firmy IDOM zaprezentowali podstawowe informacje o projekcie w tym  jego założenia, zakres, aspekty techniczne oraz planowany harmonogram. Należy podkreślić, że opracowywana obecnie dokumentacja stanowi dokumentację przedprojektową, na podstawie której, opracowane będą później dokumentacje projektowe.

Kluczowym celem, jaki założono, jest zmniejszenie czasu przejazdu na trasie Sucha Beskidzka - Żywiec z obecnych 1,5 godziny do ok. 50 minut. By to osiągnąć rozwiązania wymaga w szczególności problem zbyt dużej ilości przejazdów kolejowych. Rozważne jest zmniejszenie ich liczby od kilku do kilkunastu w zależności od przyjętego wariantu po uprzednich konsultacjach z gminami. Temu problemowi oraz kwestii relokacji istniejących i budowie nowych przystanków poświęcono najwięcej czasu podczas dyskusji. Włodarze gmin zwracali uwagę, że spawa likwidacji przejazdów wymaga wnikliwej analizy pod kątem zapewnienia mieszkańcom dogodnej komunikacji do swoich posesji oraz przyszłych terenów inwestycyjnych gmin. Wykonawcy projektu zapowiedzieli regularne konsultacje z gminami w celu wypracowania optymalnych rozwiązań.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościRuszyły prace nad dokumentacją modernizacji linii kolejowej Sucha – Żywiec