aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 03 lipiec 2017 Odsłony: 1058

Już dawno nasi przodkowie zdawali sobie sprawę z tego, że otaczająca nas przyroda, zieleń, kwiaty, życie w harmonii z naturą mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Tą oczywistą wiedzę wykorzystuje coraz popularniejsza w ostatnim czasie hortiterapia, zwana również ogrodolecznictwem.

Jest taką metodą terapii, w której wykorzystuje się właśnie ogrody, przebywanie i pracę w nich do pracy z pacjentami. W szerszym ujęciu dotyczy to też całego naszego otoczenia, terenów zielonych, które powinny być odpowiednio projektowane, udostępniane i wykorzystywane terapeutycznie, szczególnie przez osoby niepełnosprawne.

Tym właśnie zagadnieniom poświęcone było  spotkanie zorganizowane 28 czerwca 2017 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Podczas tego spotkania miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze szeroko rozumianej hortiterapii pomiędzy Oddziałem Małopolskim PFRON, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz powiatami z terenu województwa małopolskiego.

Nadrzędnym celem podpisanego porozumienia jest tworzenie warunków dla połączenia teorii projektowania i zagospodarowania przestrzeni ze szczególnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami oraz z uwzględnieniem lokalnych problemów społecznych. W imieniu powiatu suskiego w spotkaniu tym uczestniczyli wicestarosta Zbigniew Hutniczak oraz dyrektor PCPR Pan Krzysztof Cieżak.

foto: Henryk Czechowski BINFO This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościOgrody, które leczą
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008