aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 11 wrzesień 2017 Odsłony: 1182

Łętownia i gmina Jordanów były w tym roku gospodarzami Dożynek Powiatowych. 10 września o godz. 10.30, spod tamtejszej remizy OSP, wyruszył do kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza barwny dożynkowy korowód, który przed bramą tej zabytkowej, drewnianej świątyni został powitany przez ks. proboszcza Stefana Stypułę.

Podczas celebrowanej przez niego uroczystej mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane na podbabiogórskie święto plonów przez koła gospodyń z poszczególnych gmin powiatu suskiego. Po mszy św. korowód - a w nim grupy wieńcowe, poczty sztandarowe, delegacje, mieszkańcy Łętowni i licznie przybyli tu goście - prowadzony przez miejscową orkiestrę dętą i starostów dożynek Ewę Kołodziejczyk i Stanisława Jabconia przeszedł na plac przyszkolny, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowego święta. Jego oficjalnego otwarcia dokonali: starosta suski Józef Bałos i wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo. Jako gospodarze dożynek odebrali oni z rąk starostów dożynkowych tradycyjne bochenki chleba. Własnoręcznie je podzielili i rozdzielili później wśród uczestników uroczystości.
Głównym punktem święta plonów był Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego. Komisja Konkursowa, w składzie: Dorota Majerczyk – etnolog, folklorysta, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnolog i Andrzej Peć – regionalista, po obejrzeniu wieńców, przygotowanych przez 12 grup wieńcowych, oraz wysłuchaniu prezentacji na scenie (ośpiewania wieńców) przyznała za wieniec tradycyjny: I miejsce KGW „Naprawianki” z Naprawy, II miejsce (ex aequo): KGW z Łętowni i KGW z Grzechyni, III miejsce (ex aequo): KGW z Zawoi i Stowarzyszeniu „Nasza Skawica”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało KGW „Siedlisko” ze Stryszawy.
Z kolei w kategorii wieniec współczesny największe uznanie w oczach komisji zdobyły wieńce: Koła Gospodyń z Białki (I miejsce), KGW z Bystrej Podhalańskiej (II miejsce) i KGW z Zachełmnej (III miejsce). Przedstawicielki wszystkich grup wieńcowych odebrały pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne z rąk starosty Józefa Bałosa i przewodniczącego rady powiatu Ryszarda Hadki. Oprócz kół gospodyń, które wystawiły w konkursie grupy wieńcowe w dożynkach uczestniczyły też koła z Osielca, Wysokiej i Toporzyska oraz koło z Jordanowa Śląskiego.
W trakcie dożynek wręczone zostały także odznaczenia i nagrody dla rolników. Czterech rolników z jordanowskiej gminy: Kazimierz Medes, Wiesław Brzana, Tadeusz Hanusiak i Wiesław Tomczyk otrzymało odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a 10 wyróżniających się rolników z poszczególnych gmin z terenu powiatu suskiego dyplomy i nagrody rzeczowe. Starosta, wójt Stanisław Pudo i prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki wręczyli je
Pawłowi Sajmborowi (Jordanów), Czesławowi Kudzi (Zawoja), Małgorzacie Brzezickiej-Radwan (Kojszówka), Stanisławowi Trzopowi (Sidzina), Anecie Pszczółce (Tarnawa Górna), Dorocie Rusin (Stryszawa), Wociechowi Mrucowi (Bieńkówka), Janowi Grubarkowi Łętownia), Zbigniewowi Gościejowi (Łętownia).
Na dożynkowej scenie nagrody odebrali również laureaci konkursu „Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym” organizowanego corocznie przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego, a we wręczaniu nagród uczestniczyli starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak, przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka i naczelnik Paweł Dyrcz.
W obecności licznie zgromadzonej w tym dniu publiczności władze gminy postanowiły też wręczyć uroczyście odznaki „Zasłużony dla Gminy Jordanów”, a wśród nagrodzonych byli m.in. : Gabriela Korbel, Agnieszka Mroszczak i ks. Dariusz Czapnik.
Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się jeszcze: „Niezłe Ziółka” z Toporzyska, KGW z Jordanowa Śląskiego, dzieci z przedszkola oraz ZS w Łętowni, orkiestra z Łętowni, i debiutujący na scenie Gminny Zespół Regionalny, a całość, po koncercie zespołu „Zbóje”, zakończył dożynkowy festyn.
Za sprawą Małopolskiej Izby Rolniczej uczestnicy niedzielnej imprezy mieli okazję posmakować różnych potraw z jagnięciny. Podczas trwania rolniczego święta swoje stoiska prezentowali m.in.: Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze”, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Małopolska Izba Rolnicza, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, SGB, Babiogórski Park Narodowy oraz twórcy ludowi.
Organizatorem tegorocznych, XVI już, Dożynek Powiatowych byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Urząd Gminy Jordanów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Scenową konferansjerkę prowadziły: Gabriela Korbel (dyrektorka GOKSiP) i Elżbieta Makoś – Pacyga.

foto: Janusz Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościDożynki Powiatowe w Łętowni
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008