Opublikowano: 13 listopad 2017 Odsłony: 129

99. rocznica odzyskania niepodległości obchodzona była w całym powiecie suskim. Uroczystości rocznicowe zorganizowane zostały w poszczególnych gminach, głównie w samo święto, w dniu 11 listopada, ale np. w Jordanowie blok okolicznościowych imprez rozpoczął się już w czwartek, a w jego programie znalazły się m.in. turniej, wystawa, sesja naukowa i rekonstrukcja historyczna.

Z kolei w Makowie Podhalańskim w przeddzień święta zorganizowany został Przegląd Pieśni Patriotycznej oraz pokaz tańca narodowego.
11 listopada w wielu miejscowościach odprawione zostały msze św. za Ojczyznę, po których odbyły się świąteczne przemarsze, składania wieńców i kwiatów pod pomnikami związanymi z historią walk o niepodległość połączone z okolicznościowymi wystąpieniami, koncertami i programami słowno - muzycznymi. Tak było m.in. w Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim, Jordanowie, Zawoi, Osielcu, Stryszawie, Zembrzycach i Budzowie. W ten świąteczny dzień mieszkańcy Podbabiogórza mieli okazję uczestniczyć również w mniej oficjalnych wydarzeniach. W Suchej Beskidzkiej odbył się X Festiwal Pieśni Patriotycznej (szczegóły w osobnym artykule), w Zembrzycach zorganizowany został III Charytatywny Bieg Niepodległości, a w Budzowie II Bieg Niepodległości po Ziemi Budzowskiej.
W stolicy powiatu, już tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Kwaterze Wojskowej, gdzie m.in. wieńce złożyły delegacje Miasta Sucha Beskidzka i Powiatu Suskiego. O godz. 10.30 w kościele parafialnym, przed uroczystą mszą św., uczniowie SP nr 2 przedstawili okolicznościowy program słowno-muzyczny. Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana była przez ks. proboszcza Andrzeja Klimarę i ks. prof. Roberta Nęcka. Po mszy, uroczysty pochód, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, księży z suskiej parafii, licznych pocztów sztandarowych, delegacji szkół, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańców miasta, wyruszył spod suskiego kościoła na ul. Piłsudskiego, gdzie pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu umieszczoną na budynku Biblioteki Suskiej delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Stanisław Lichosyt i starosta Józef Bałos, który w swoim wystąpieniu, podkreślając historyczny wymiar święta, szczególny nacisk położył na potrzebę budowy współcześnie autentycznej wspólnoty narodowej. Na zakończenie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu pieśni legionowych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.
W rocznicowych uroczystościach, które zorganizowane zostały przez samorządy poszczególnych gmin udział wzięli również przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Suskiego. W Suchej Beskidzkiej powiat reprezentowali starosta Józef Bałos i przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka, w Makowie Podhalańskim starosta Józef Bałos oraz radni Artur Piórkowski i Jan Woźny, w Stryszawie przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka i radni Jan Banaś oraz Adam Szwed, w Zawoi wicestarosta Zbigniew Hutniczak i członek zarządu powiatu Sławomir Hajos, w Jordanowie członek zarządu powiatu Czesława Madoń, w Osielcu radni Gabriela Kolber i Rafał Lubaszka, w Zembrzycach radni Joanna Stypuła i Piotr Talaga, a w Budzowie radny Artur Kruźlak.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościNarodowe Święto Niepodległości 2017