Opublikowano: 22 styczeń 2018 Odsłony: 433

Już 17. edycję miał powiatowy konkurs „Babiogórska Szopka Regionalna”. Jego uroczysty finał odbył się 21.01.2018 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, gdzie trafiły szopki z podbabiogórskich gmin, wybrane wcześniej w lokalnych konkursach.

Oceny szopek w etapie powiatowym dokonała komisja konkursowa pracująca w składzie: Władysława Kulak (folklorysta, plastyk), Andrzej Peć (etnograf) i Janusz Kociołek (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w starostwie, regionalista). Komisja ta, kierując się regulaminem, którego głównymi wskazaniami jest umieszczenie sceny betlejemskiej w formie przestrzennej, w realiach regionu babiogórskiego – krajobraz (w tym koniecznie zarys Babiej Góry), architektura, elementy wyposażenia wnętrza, stroje itp., oraz wykonanie szopki tylko z materiałów naturalnych, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I – Szopka Rodzinna
I miejsce ex aequo: rodzina Rusinów z Suchej Beskidzkiej i rodzina Pieczarów z Budzowa,
II miejsce: rodzina Wątrobów z Suchej Beskidzkiej,
III miejsce: rodzina Marków z Juszczyna,
Wyróżnienie: rodzina Wątrobów z Kukowa, rodzina Wilgierzów z Jordanowa i rodzina Mazurów z Grzechyni.

Kategoria II – Szopka Dziecięca
I miejsce: kółko plastyczne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie,
II miejsce: grupa świetlicowa z SP w Zachełmnej,
III miejsce ex aequo: Zofia Szyszka z SP w Wysokiej i Natalia Pieron z SP w Żarnówce,
Wyróżnienie: Roksana Stopa z SP w Żarnówce.

Kategoria III – Szopka Młodzieżowa
I miejsce: Aleksandra i Julia Targosz z Grzechyni,
II miejsce: Warsztaty Plastyczne i Klub 4H (BiOK Budzów),
III miejsce ex aequo: Małgorzata Iciek, Ewelina Hutniczak z Gimnazjum w Zawoi Centrum i Adrianna Basiura, Gabriela Kolobius, Julia Klimasara, Weronika Zachura z Gimnazjum w Zawoi Centrum.
Laureaci odebrali nagrody z rąk: starosty Józefa Bałosa, wójta gminy Budzów Jan Najdka, gospodarza budzowskiej parafii ks. Zbigniewa Kaleciaka i Danuty Kawy - dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów
Organizatorami konkursu „Babiogórska Szopka Regionalna” byli: Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

foto: J. Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności„Babiogórska Szopka Regionalna 2018”