Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/powiatsuski/public_html/powiatsuski/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 657

Warning: copy(http://powiatsuski.plimages/news/fn.jpg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/powiatsuski/public_html/powiatsuski/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 657
Biuro Administracyjno Prawne
Opublikowano: 19 marzec 2018 Odsłony: 924

Ponad 1000 gimnazjalistów z terenu powiatu suskiego oraz kilku miejscowości spoza jego obszaru uczestniczyło od 14 do 16 marca w Powiatowym Festiwalu Nauki. Impreza miała na celu popularyzację nauki, prezentację oferty kształcenia szkół ogólnokształcących i zawodowych oraz przedstawienie możliwości zatrudnienia jakie oferuje lokalny rynek pracy. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. Organizacją i koordynacją całej imprezy zajmował się wydział edukacji starostwa powiatowego wspólnie z szkołami i placówkami oświatowymi powiatu.

Festiwal uroczyście otworzył starosta suski Józef Bałos i dyrektor ZS im. W. Goetla Sławomir Kudzia. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Maria Nitka, przedstawiciel Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Sławomir Jeneralski, Kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej Maria Grzechynka, przewodniczący rady powiatu suskiego Ryszard Hadka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej Janusz Spannbauer, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu suskiego.

Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęło także wiele instytucji wspierających działania na rzecz edukacji m.in.: Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej, Babiogórski Park Narodowy w Zawoi, Klub Sportowy „Bór” w Toporzysku, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół w Suchej Beskidzkiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz lokalne firmy współpracujące ze szkołami zawodowymi: Fideltronik, Lichosyt, Marcel, Valvex.

Podczas festiwalu dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie starali się w sposób ciekawy i atrakcyjny zaprezentować profile i kierunki kształcenia swoich placówek. Gimnazjaliści mieli możliwość rozmowy, zadawania pytań, a także uczestniczenia w krótkich prezentacjach każdej szkoły w specjalnie przygotowanych do tego pracowniach oraz na stanowiskach usytuowanych w hali sportowej, gdzie swoje ekspozycje mieli wszyscy uczestnicy festiwalu.

Młodzież gimnazjalna miała również okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania starostwa, które prezentował wicestarosta suski Zbigniew Hutniczak, a także uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych w wykonaniu redaktora Wiktora Niedzickiego, prowadzącego, popularny przed laty, telewizyjny program „Laboratorium”. W autorskim widowisku multimedialnym pt. „Spotkanie z jutrem” ukazywał m. in. zastosowanie nowoczesnych materiałów i technologii w różnych dziedzinach życia.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz  Bogdana Martyniaka  z firmy Naukotechnika - Mikro Centrum Nauki ze Świnnej, który  w dynamiczny i efektowny sposób przedstawiał zastosowanie ciekłego azotu.

Własne stoisko przygotowali także pracownicy wydziału edukacji, gdzie promowano realizowane przez starostwo powiatowe projekty edukacyjne z udziałem środków zewnętrznych tj. Małopolska Chmura Edukacyjna oraz Centra Kompetencji Zawodowych.  Celem tych projektów jest modernizacja kształcenia zawodowego, wzmocnienie kompetencji ogólnych jak i nabywanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych uczniów.

Organizatorzy festiwalu serdecznie dziękują dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom, przedsiębiorcom, przedstawicielom wszystkich instytucji i organizacji biorącym w nim udział za wkład pracy, poświęcony czas i obecność.

Wszystkim gimnazjalistom życzymy dobrego wyboru dalszej ścieżki kształcenia i zapraszamy do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat suski.

(WK)

Foto: Janusz Kociołek, Witold Korzec