Opublikowano: 08 sierpień 2018 Odsłony: 696

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 15.05.2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, z dniem 1 lipca weszły w życie przepisy, których istotną częścią jest obniżenie minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru albo powołania. W praktyce oznacza to, że na mocy tego rozporządzenia włodarze gmin, miast, powiatów i województw powinni mieć ustalone niższe uposażenia.

W oparciu o obowiązujące regulacje ostateczny wymiar wynagrodzenia starostom ustalają rady powiatu. Radni powiatu suskiego nie zdecydowali się jednak obniżyć wynagrodzenia starosty i nie przyjęli na ostatniej sesji, przygotowanej wcześniej, stosownej uchwały w tej sprawie uznając, że nie znajdują powodów do takiej decyzji.  Po tym jak rada powiatu nie przyjęła uchwały starosta Józef Bałos, chcąc uporządkować niejasną sytuację formalnoprawną związaną z wejściem w życie wspomnianego na wstępie rozporządzenia, sam wystąpił do służb finansowych starostwa o naliczanie mu wynagrodzenia według stawek określonych w nieprzyjętej uchwale rady i skorygowanie wysokości jego płacy od dnia 1 lipca 2018. Oznacza to, że starosta będzie zarabiał miesięcznie o 1740 zł mniej niż dotychczas.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościStarosta sam zdecydował o obniżce swojego wynagrodzenia