aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 10 grudzień 2018 Odsłony: 299

Tegoroczny Powiatowy Konkurs "Światy, Podłaźniki i Pająki", który organizowany jest głównie w celu pielęgnowania regionalnego dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację dawnych, tradycyjnych elementów świątecznej plastyki obrzędowej, został w tej edycji wzbogacony o akcenty związane z obchodami Święta Niepodległości.

Wszystkich przybyłych 8 grudnia na podsumowanie konkursu do Szkoły Podstawowej w Zachełmnej powitała jej dyrektorka Krystyna Stypuła. Wśród gości byli m.in. przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka i wójt gminy Budzów Jan Najdek. Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu zgromadzeni mogli obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów tamtejszej szkoły, a także zobaczyć nagrodzone prace konkursowe, czyli najładniejsze światy - wieszane u stropu kule z opłatków, które mają symbolizować glob ziemski odkupiony przez Chrystusa, podłaźniki – również wieszane u stropu wierzchołki jodły (ewentualnie świerka), przystrojone m.in. jabłkami, orzechami i często także światami oraz pająki – świąteczne ozdoby o charakterystycznym kształcie, wykonane głównie ze słomy i bibuły.
Prace, które zgłoszone zostały do tegorocznego konkursu oceniała komisja pracująca w składzie: Władysława Kulak (artysta plastyk, regionalista), Andrzej Peć (etnograf), Janusz Kociołek (regionalista, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej).
Wyniki konkursu przedstawiła Danuta Kawa - dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów.

Kategoria: ŚWIATY
Szkoły podstawowe:
I miejsce – Kacper Łuczak (ZSP Palcza)
II miejsce – Klasa I z ZSP w Baczynie
III miejsce – Jakub i Maciej Chwała (ZSP Palcza)
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
I miejsce – Natalia Cholewa (Bieńkówka)
II miejsce – Klasa VII z SP Zachełmna
III miejsce - Emilia Gwiżdż (ZS im. W.Witosa Sucha Beskidzka)
Dorośli:
I miejsce – Rodzina Horzynków z Baczyna
II miejsce – Rodzina Niteckich (SP1 Budzów)
III miejsce – Rodzina Błażeja Nieciąga (SP Bieńkówka)

Kategoria: PODŁAŹNIKI
Szkoły podstawowe:
I miejsce – Klasa II z ZSP w Baczynie
II miejsce – Klasa IV z ZSP w Palczy
III miejsce – Zespół Kreatywnych Dziewczynek (MOK Jordanów)
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
I miejsce ex aequo – Grupa "Zachołmnianie" (SP Zachełmna) i Kółko plastyczne z klas gimnazjalnych SP1 Budzów
Dorośli:
I miejsce – Antoni Karcz z mamą (ZSP Palcza)
III miejsce ex aequo - Jan Żmuda z mamą (SP Zachełmna) i Patryk Wadowski z mamą (SP1 Budzów)

Kategoria: PAJĄKI
Szkoły podstawowe:
I miejsce – Klasa III z ZSP w Baczynie
II miejsce – Kółko artystyczne kl. I-III z SP Zachełmna
III miejsce ex aequo – Grupa przedszkolna "Słoneczka"(SP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Maków Podhalański) i Emilia Godawa (SP1 Budzów)
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
I miejsce – Patrycja Gwiżdż (SP Zachełmna)
II miejsce - Jakub Kowalski (Jachówka)
Dorośli:
I miejsce – Dawid i Julia Kruszniewscy z mamą (ZSP Palcza)
II miejsce – KGW Zachełmna
III miejsce – Rodzina Alicji Gwiżdż (SP Zachełmna)

Równocześnie z podsumowaniem konkursu powiatowego "Światy, Podłaźniki i Pająki" odbyło się też ogłoszenie wyników etapu gminnego konkursu „Babiogórska Szopka Regionalna”. Jego laureatom wręczono nagrody.
Na zakończenie imprezy zagrała kapela regionalna, a goście poczęstowani zostali tortem w biało-czerwonych barwach.
Organizatorem konkursu są: Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów, Szkoła Podstawowa w Zachełmnej oraz Starostwo Powiatowe.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności"Światy, Podłaźniki i Pająki" w Zachełmnej
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008