aktualności :

Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/powiatsuski/public_html/powiatsuski/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 657

Warning: copy(http://powiatsuski.plimages/asmog.jpg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/powiatsuski/public_html/powiatsuski/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 657
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 01 kwiecień 2019 Odsłony: 2166

1 kwietnia 2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja "STOP SMOG" zorganizowana z inicjatywy strony rządowej, w której udział wzięli: Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz. Przedstawili oni główne założenia programu "STOP SMOG", mającego na celu intensyfikację działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poprawy stanu powietrza w Polsce poprzez wsparcie termomodernizacji budynków mieszkalnych, zwłaszcza tych, których mieszkańcami są osoby najbardziej potrzebujące, nie będące w stanie samodzielnie ponieść niezbędnych kosztów.


Podczas konferencji głos zabrał także Starosta Suski Józef Bałos, który podkreślił m.in., że powiat ma wielkie potrzeby w zakresie wspierania inwestycji związanych z ochroną powietrza i liczy na szeroką i wymierną pomoc państwa w tym obszarze. Starosta zwrócił też uwagę na to, że powiat suski i jego władze są bardzo aktywne w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W ubiegłych latach wykonane zostały termomodernizacje szeregu budynków użyteczności publicznej. Zrealizowano projekt, w ramach którego powstało 3000 instalacji solarnych dla budynków mieszkalnych. Obecnie realizowany jest projekt wymiany 200 nieefektywnych pieców na wysokosprawne kotły na biomasę i gaz, a w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na montaż w latach 2019–2021:  1365 instalacji solarnych, 564 instalacji PV i 89 pomp ciepła. Już teraz 12% mieszkańców Podbabiogórza korzysta z odnawialnych źródeł energii w ramach pozyskanego przez powiat dofinansowania, którego łączna wysokość, przeznaczona na działania związane z ochroną powietrza, wynosi 51,5 mln zł, w tym 17,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na zadania realizowane obecnie.

O działaniach proekologicznych podjętych w ubiegłych latach i programach wdrażanych aktualnie przez gminę Sucha Beskidzka poinformował gości burmistrz Stanisław Lichosyt.  

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli również: Poseł na Sejm RP Sławomir Hajos, który dokonał podsumowania konferencji oraz przedstawiciele władz powiatu z Przewodniczącym Rady Ryszardem Hadką, Wicestarostą Zbigniewem Hutniczakiem i członkami Zarządu Piotrem Surzynem i Krzysztofem Chudzikiem oraz dziennikarze kilku stacji telewizyjnych, a także lokalnych mediów.

Po zakończeniu części plenarnej konferencji jej uczestnicy udali się do Śleszowic, gdzie mieli okazję zapoznać się z efektami prac termomodernizacyjnych w jednym z tamtejszych gospodarstw.

 

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościRządowa wizyta w starostwie
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008