Opublikowano: 16 lipiec 2019 Odsłony: 314

Od czwartku 11 lipca do niedzieli 14 lipca w powiecie suskim gościli kolarze z Polski, Czech, Szwecji, którzy wzięli udział w Maratonie MTB Gwiazda Południa. Była to czwarta edycja etapówki, której pomysłodawcą jest świetny przed laty polski kolarz, uczestnik Tour de France, mistrz Polski Cezary Zamana. Starostwo Powiatowe od pierwszej edycji zawodów pomaga w jej organizacji.

W porównaniu do poprzednich lat w Gwieździe Południa nastąpiły istotne zmiany. W poprzednich edycjach zawody zaczynały się od czasówki w Stryszawie – w tym roku pierwszego dnia odbył się normalny etap wyścigu.

Zawody uroczyście otworzył starosta suski Józef Bałos życząc wszystkim kolarzom wyśmienitej zabawy i zdrowej, sportowej rywalizacji. Podczas rozpoczęcia imprezy obecny był również wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek oraz Cezary Zamana.

W piątek i sobotę kolarze przenieśli się do Makowa Podhalańskiego, gdzie najpierw mieli do przejechania drugi etap, a następnego dnia jazdę na czas do „Beskidzkiego Raju” w Stryszawie. Po zakończeniu czasówki najlepszych w tym etapie kolarzy nagradzał Piotr Surzyn, członek Zarządu Powiatu Suskiego.

Finał Gwiazdy Południa miał miejsce w Stryszawie. Po raz drugi w przeciągu kilku dni kolarze musieli wjechać na Jałowiec. Nie rozpieszczała w tym dniu pogoda – z nieba padał deszcz, co w połączeniu z niełatwą trasą przygotowaną przez Cezarego Zamanę  sprawiało jeszcze większe trudności kolarzom.

Klasyfikację generalną na dystansie Pro (157 km) wygrał Paweł Gaca. Pokonanie trasy GP zajęło mu 9 godzin 22 minuty i 40 sekund. Drugi na mecie był Mateusz Lewandowski (9h37 min 47 s), a trzeci Grzegorz Mazur (9 godzin 49 minut i 20 sekund). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszego powiatu w klasyfikacji generalnej  był Piotr Mikołajek (UKS Zawojak Zawoja), który zajął miejsce 40 (czas: 14 h 51 min 57 s), a 15 w swojej klasie.

Trasę ½ Pro (108,9 km) najszybciej (5h 31 min 6 s) pokonał Maciej Ścierski (Tychy). Drugi na mecie był Mateusz Maciążka z Zembrzyc (czas: 5 h 42 min 27 s), a trzeci Mateusz Wiśniewski z Mrągowa (czas: 5h 49 min 4 s).

W pierwszej dziesiątce w generalce znalazł się również Grzegorz Wolczko z Makowa Podhalańskiego (miejsce szóste – czas: 6h 16 s).

Podczas dekoracji, której dokonywał w towarzystwie wójta stryszawskiej gminy oraz Cezarego Zamany, przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Ryszard Hadka, wręczono również puchary za zajęcie czołowych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Na podium w kategorii MM5 mieliśmy aż dwóch reprezentantów naszego powiatu – klasyfikacją tą wygrał Marian Ingram ze Stryszawa – czas: 6 h 52 min 30 s)), drugi był Stanisław Pająk z Makowa Podhalańskiego (czas: 7 h 44 min 48 s).

Wspomniany wcześniej Mateusz Maciążka był drugi w MM2, Grzegorz Wolczko trzeci w MM3.

Tuż za podium w kategorii MM1 znalazł się Adrian Kachel z Juszczyna (czas: 6 h 34 min 38 s), piąty w kategorii MM2 był Piotr Mazur z Makowa Podhalańskiego (czas: 6 h 55 min 26 s), a w kategorii MM4 Marcin Wolczko z Zawoi (czas: 7 h 2 minuty).

Gwiazdę Południa 2019 ukończyło 94 zawodników w kategorii ½ Pro i 59 w kategorii Pro.

GWIAZDA POŁUDNIA 2019 - WYNIKI - KLASYFIKACJA GENERALNA - 1/2 PRO

GWIAZDA POŁUDNIA 2019 - WYNIKI - KLASYFIKACJA GENERALNA - PRO