aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 14 październik 2019 Odsłony: 1313

W czwartek 10 października br. w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wicestarosta Zbigniew Hutniczak odebrał dwie promesy dla Powiatu Suskiego w związku z przygotowanymi przez Wydział Edukacji dwoma projektami na lata 2020-2023.

Promesy w imieniu marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i wicemarszałka Łukasza Smółki przekazali wicestaroście Rafał Bochenek i Iwona Gibas.

Zatwierdzone do dofinansowania projekty „Wzmocnienie konkurencyjności uczniów na rynku pracy II” oraz „Kreatywny uczeń – profesjonalista w zawodzie II” poświęcone kształceniu zawodowemu uczniów będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020, z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego, przy wkładzie własnym powiatu w wysokości 10% całkowitej wartości projektów.

W ramach projektów za ponad 2 mln zł planowana jest poprawa bazy dydaktycznej szkół poprzez adaptację i doposażenie pracowni zawodowych. W ZS im. W. Witosa zaplanowano adaptacje pracowni zawodowych i ich doposażenie (m.in. pracowni multimedialnej, informatycznej, logistycznej, gastronomicznej), w ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie przewidziano doposażenie pracowni ekonomiczno-rachunkowej,  w ZS im. W. Goetla doposażenie m.in. pracowni mechatroniki  i naprawy pojazdów samochodowych, podstaw konstrukcji maszyn, podstaw motoryzacji, obróbki maszynowej i ręcznej.

Ponad 1600 uczniów będzie mogło uczestniczyć w kursach zawodowych pozwalających zdobyć dodatkowe kwalifikacje i umiejętności (m.in. kursie baristy, kelnerskim, księgowości, cukiernictwa, Adobe Photoshop, wizażu i makijażu, lonżowania koni, asystenta instruktora jeździectwa, pilota wycieczek, programisty CNC, programowania C++, SEP do 1 kV, spawania, operatora koparki, kurs projektowania 3D, lakiernictwa i blacharstwa samochodowego,  kwalifikacji wstępnej oraz prawa jazdy kat. C, prawa jazdy kat. B czy obsługi wózków jezdniowych).

360 uczniów odbędzie dodatkowe płatne praktyki i staże zawodowe, dzięki którym poznają rzeczywiste warunki pracy w swoim zawodzie u wybranego przedsiębiorcy, a dodatkowo otrzymają stypendium stażowe w wysokości 2300 zł.

Co roku też 130 najzdolniejszych uczniów będzie mogło otrzymać stypendium w wysokości 600 zł miesięcznie, a każdy z uczniów będzie mógł uzyskać pomoc doradcy zawodowego w podejmowaniu właściwych wyborów co do swojej dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Łącznie na realizację wszystkich działań w ramach obu projektów przewidziana jest kwota ponad 9,4 mln zł, co jest największą wartością w dotychczasowej historii projektów edukacyjnych Powiatu Suskiego.


Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościDwa duże projekty powiatu suskiego z dofinansowaniem
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008