Opublikowano: 13 listopad 2019 Odsłony: 242

Już od ponad dekady jednym z głównych punktów obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej jest finałowy koncert Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska Moja Ojczyzna”. W koncercie, tradycyjnie odbywającym się 11 listopada w pięknej Sali Rycerskiej suskiego zamku w obecności bardzo licznie zgromadzonej publiczności, udział wzięli laureaci tegorocznej, dwunastej edycji festiwalu.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce tydzień wcześniej, 4 listopada. Komisja, pracująca w składzie: Dagmara Książek-Lisicka (muzyk, pedagog) - przewodnicząca komisji, Sławomir Pacholski (muzyk, kierownik Miejskiej Orkiestry Dętej w Suchej Beskidzkiej), Zbigniew Kowalski (instrumentalista, instruktor Domu Kultury w Makowie Podh.), Marcin Leśniakiewicz (regionalista, przedstawiciel starostwa), wysłuchała występów 18 solistów i 16 zespołów. Warto zaznaczyć, że łącznie na zamkowej scenie podczas przesłuchań zaprezentowało się 289 osób!
Największe wrażenie na jurorach oraz widzach koncertu finałowego wywarł występ zespołu "Zwolnieni" z Liceum Ogólnokształcącego nr I w Suchej Beskidzkiej (pod opieką instruktorską Iwony Kołodziejczyk-Gurdek), który zaprezentował dwa autorskie utwory: „Nasi bohaterowie” i „Łzy straty”. Komisja nie miała żadnych wątpliwości, by właśnie „Zwolnionym” przyznać Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu, a zarazem I miejsce wśród zespołów w kategorii młodzieżowej, choć warto zauważyć, że  zdobywcy II miejsca w tej kategorii - kwintet „Canzone” z Zespołu Szkół im. W. Witosa również zaprezentował się znakomicie.

W poszczególnych kategoriach nagrodzono następujących wykonawców:

KATEGORIA DZIECIĘCA

soliści:
I miejsce ex aequo - Aleksandra Szklarczyk (SP2 Sucha Beskidzka) i Anna Głowacz (ZSP Baczyn)
II miejsce ex aequo - Maciej Talaga (ZS Zembrzyce) i Emilia Dróżdż (ZSP Palcza)
III miejsce – Karolina Wajdzik (SP Śleszowice)
wyróżnienia – Patrycja Kosek (SP Śleszowice) i Weronika Targosz (SP Śleszowice)

zespoły:
I miejsce ex aequo – zespół "Jagódki" (SP Marcówka) i zespół „Perełki Królowej Jadwigi” (SP Bieńkówka)
II miejsce ex aequo – zespół z klasy IIB (SP2 Sucha Beskidzka) i zespół wokalny z SP1 Budzów
III miejsce ex aequo - zespół "Słoneczka" (ZS Zembrzyce) i zespół "Kojsowiocki" (SP Kojszówka)
wyróżnienia – 9. Gromada Zuchowa „Dzielne Duszki” (ZSP Palcza), Dziecięcy Zespół Wokalny „Złote nutki” (ZSP Lachowice), duet Patrycja Kolenda, Franciszek Kąkol (SP1 Budzów)

KATEGORIA MŁODZIEŻOWA

soliści:
miejsc nie przyznano

zespoły:
I miejsce - zespół "Zwolnieni" (LO nr I Sucha Beskidzka)
II miejsce - kwintet "Canzone" (ZS im. W.Witosa Sucha Beskidzka)

KATEGORIA DOROSŁYCH

zespoły:
I miejsce - Koło Gospodyń "Mioduszyna" (GCKiCz Zembrzyce)

Grand Prix XII Festiwalu Pieśni Patriotycznej "To Polska Moja Ojczyzna" zdobył zespół "Zwolnieni" z Liceum Ogólnokształcącego nr I w Suchej Beskidzkiej (instruktor: Iwona Kołodziejczyk-Gurdek)

Wszyscy wyżej wymienieni wykonawcy (a także laureaci II i III miejsc oraz wyróżnień) zaprezentowali się publiczności podczas uroczystego koncertu w suskim zamku i odebrali nagrody, które wręczali: Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Ryszard Hadka oraz Przewodniczący Rady Miasta Sucha Beskidzka Krystian Krzeszowiak.
Zgromadzeni na zamku widzowie mogli wysłuchać również kilku utworów w wykonaniu reprezentującego gospodarzy, występującego poza konkursem, Miejskiego Chóru „Jasień” z Suchej Beskidzkiej.
Organizatorem Festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury-Zamek w Suchej Beskidzkiej przy współudziale Starostwa Powiatowego.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościXII Festiwal Pieśni Patriotycznej "To Polska Moja Ojczyzna"