aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 19 czerwiec 2020 Odsłony: 960

18 czerwca 2020 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie miało miejsce oficjalne podpisanie umowy na udzielenie przez samorząd województwa dla powiatu suskiego dotacji w wysokości 200 tys. zł na działania związane z prowadzeniem trzech oddziałów kierunku eksperymentalnego – technik jeździectwa w Zespole Szkół im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie w 2020 roku.


Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Marty Malec-Lech – członka Zarządu Województwa Małopolskiego przy współudziale przedstawicieli Departamentu Edukacji – dyrektora Dariusza Styrny oraz Doroty Wilkołek. Stronę powiatu suskiego reprezentowali: starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak, skarbnik powiatu Krystyna Kozina oraz dyrektor ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego Zbigniew Kołat.
Technik jeździectwa jest kierunkiem eksperymentalnym, który uruchomiony został w 2018 roku w ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie po akceptacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Turystyki i Sportu oraz uzyskaniu zgody Ministra Edukacji Narodowej. Jest to jedyny taki kierunek w Polsce, kształcący w kwalifikacjach: 1)Jeździectwo i Trening Koni oraz 2)Instruktor Jeździectwa.
W pierwszym roku funkcjonowania kierunku, od 1 września 2018 r., kształciło się na nim 21 uczniów pochodzących z różnych regionów kraju. W 2019 roku (podwójny rocznik) przyjęto ponad 50 uczniów i utworzono dwa oddziały dla absolwentów gimnazjum oraz szkoły podstawowej. Obecnie w szkole funkcjonują trzy oddziały "technika jeździectwa".
O skali zainteresowania tym kierunkiem wśród młodzieży świadczy fakt, że w jordanowskiej szkole uczy się młodzież z województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i małopolskiego. Celem kształcenia w technikum jeździectwa jest przygotowanie kadr do pracy w ośrodkach jeździeckich oraz do prowadzenia gospodarstw agroturystycznych. Kształcenie to odbywa się według programu autorskiego szkoły opracowanego z uwzględnieniem wymagań Polskiego Związku Jeździeckiego niezbędnych do uzyskania uprawnień instruktora jazdy konnej. Zamiarem szkoły oraz organu prowadzącego jest uzyskanie wpisu zawodu technika jeździectwa na ministerialną listę kwalifikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
Technik jeździectwa jest niewątpliwie kierunkiem atrakcyjnym i potrzebnym, jednakże wymaga dużych nakładów finansowych. Wysokie koszty generuje głównie realizacja kształcenia praktycznego, które prowadzone jest w Ośrodku Jeździeckim „Bór” w Toporzysku. Podkreślić należy fakt, iż prowadzenie tego kierunku możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu udzielanemu przez Samorząd Województwa Małopolskiego od początku realizacji działań. Dotychczas powiat otrzymał na ten cel wsparcie finansowe w wysokości 135 tys. zł, a w bieżącym roku budżetowym planowana kwota dotacji dla powiatu suskiego z przeznaczeniem na pokrycie kosztów wynajmu koni oraz transportu uczniów na zajęcia praktyczne wynosi kolejne 200 tys. zł. Szacunkowy, roczny koszt kształcenia ucznia w tym zawodzie kształtuje się na poziomie około 16 tys. zł, a średni roczny koszt kształcenia ucznia w technikum w powiecie suskim (na innych kierunkach) wynosi około 9 tys. zł.
Liczymy na to, że prowadzony przez powiat suski kierunek "technik jeździectwa" będzie rozwijany i przyczyni się tym samym do promocji naszego regionu - powiatu suskiego oraz województwa małopolskiego. Dążymy do tego, aby kształcenie zawodowe w naszym powiecie było nowoczesne, innowacyjne i atrakcyjne dla młodzieży.


Projekt  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności"Technik jeździectwa" w ZS im. bł. ks. P.Dańkowskiego w Jordanowie
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008