Biuro Administracyjno Prawne
ROOT» Kategoria: Informacje i komunikaty
Opublikowano: 08 luty 2018 Odsłony: 366

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego  w Krakowie, informuje, iż  w dniu 08.02.2018 r. na terenie Małopolski Południowej występuje II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza pyłem PM10, jak i wysokie stężenie pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Zaleca się krótkie przebywanie na otwartej przestrzeni, zwłaszcza osobom szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenia powietrza t.j. dzieciom i młodzieży poniżej 25 roku życia, osobą starszym, jaki osobom z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorym na astmę, biernym palaczom oraz osobom chorym na choroby alergiczne skóry czy też oczu.

Działania ochronne;

• ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościInformacje i komunikatyII stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza