Po przeprowadzonym w ubiegłym roku w nietypowej formie online konkursie kolędnicy wrócili ze swoimi prezentacjami na scenę, choć i tym razem koronawirus uniemożliwił wszystkim chętnym do występu grupom przyjazd do Zawoi. Ostatecznie siedem grup występujących w dwóch kategoriach wiekowych zaprezentowało się w sobotę 15 stycznia 2022 r. na scenie Babiogórskiego Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy” organizowanego w tym roku przez BCK w Zawoi przy współpracy Starostwa Powiatowego.


Występy kolędników, którzy przybyli na “Podłazy” z Budzowa, Juszczyna, Makowa Podhalańskiego, Skawicy i Zawoi, oceniała komisja w składzie: dr Bożena Lewandowska (etnomuzykolog), dr Dorota Majerczyk (etnolog), dr Artur Czesak (językoznawca dialektolog).
W kategorii dziecięcej zaprezentowały się trzy grupy. III miejsce zajęły ex aequo “Budzowskie Kliszczaki” z Budzowa oraz “Zbójnik” ze Skawicy, a wyróżnienie otrzymała “Juzyna” z Zawoi. I i II miejsca w tej kategorii komisja nie przyznała.


Z kolei wśród czterech grup sklasyfikowanych w kategorii dorosłych najlepszy okazał się występ grupy “Zbyrcok” z Juszczyna, a równorzędne drugie miejsca zajęli: “Juzyna” z Zawoi, “Babiogórzanie” Makowska Polana z Makowa Podhalańskiego, oraz “Cieślica” Z Zawoi. Wszystkie cztery grupy “dorosłe” decyzją komisji zostały wytypowane do udziału w konkursie grup kolędniczych podczas tegorocznego jubileuszowego 50. Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.