W poniedziałek, 8 maja 2023 r. na scenie Centrum Kultury i Filmu im. B. Wildera w Suchej Beskidzkiej odbyły się eliminacje powiatowe 38. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży “Bajdurek”, zorganizowane przez gospodarza imprezy – CKiF przy współpracy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

W eliminacjach udział wzięło sześć grup z różnych miejscowości powiatu suskiego. Były to: “Andegaweni” ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce, “Arlekin” i “Osieleckie Dzwońce” ze Szkoły Podstawowej im. Karola Szymanowskiego w Osielcu, “Fantazja” ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej, “Jagódki” ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Marcówce, “Pantoflarze” z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej oraz “Street Art” z Suchej Beskidzkiej (grupa teatralna współpracująca z suskim Centrum Kultury i Filmu). Ich wystepy oceniało profesjonalne jury w składzie: Janusz Michalik – aktor, reżyser, specjalista ds. animacji i kultury w MCK “Sokół”, Małgorzata Mikulska – specjalista ds. animacji kultury i edukacji w MCK “Sokół” oraz Jacek Milczanowski – aktor, reżyser, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień jury przyznało:
I miejsce – grupom “Arlekin” i “Osieleckie Dzwońce” z Osielca za spektakl “Bajeczka o France”,
II miejsce – grupie “Street Art” z Suchej Beskidzkiej za spektakl “Alicja w krainie czarów”,
III miejsce – grupie “Fantazja” z Zachełmnej za spektakl “Baśniowy ambaras”.

Ze względu na wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień jury zdecydowało, by do udziału w finale 38. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży “Bajdurek”, który odbędzie się 13-15 czerwca w Małopolskim Centrum Kultury “Sokół” w Nowym Sączu (będącym głównym organizatorem imprezy), wytypować grupy, które zajęły dwa pierwsze miejsca, a więc: “Arlekin” i “Osieleckie Dzwońce” oraz “Street Art”.

foto: Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej