Mieszkańcy powiatów – limanowskiego i suskiego mogą bezpłatnie wykonać badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego i to w pełnym znieczuleniu!
Od maja 2021 r. w Allmedica w Mszanie Dolnej w ramach programu „Szanuj zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu limanowskiego i suskiego” wykonywane są badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Badania są w pełni bezpłatne i w trosce o komfort pacjenta wykonywane są w pełnym znieczuleniu, przy asyście lekarza anestezjologa. Koszt badania pokrywa w pełni Unia Europejska i Skarb Państwa.
Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?
Do programu mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy, osoby uczące się lub pracujące na terenie powiatów limanowskiego i suskiego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz zaliczają się do jednej z poniższych grup wiekowych:
- osoby w wieku 50 – 65 lat,
- osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
- osoby w wieku 25-49 lat, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością HNPCC – w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.
Profilaktyka „lekiem na całe zło”.
Nie od dzisiaj wiadomo, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami. Nie inaczej jest w przypadku raka jelita grubego.
Do badań, które stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie jelit należą: badanie na krew utajnioną w kale, badanie per rectum, tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia,która często pozwala na usunięcie zmian powodujących zachorowanie na raka jelita grubego. Ta ostatnia jest obecnie objęta Programem Profilaktyki Raka Jelita Grubego finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i dzięki temu można z niej skorzystać całkowicie bezpłatnie, w dodatku w pełnym znieczuleniu.
JAK WAŻNE jest wykonywanie badań przesiewowych:
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów spośród raków przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych objawów – jeśli takie się pojawią – jest obecność krwi w/na stolcu i związana z tym niedokrwistość (łatwe męczenie się, osłabienie). U ponad 70% krwawienie ma jednak charakter utajony, co wiąże się z koniecznością badania krwi utajonej. Pozostałe objawy, które należy potraktować z największą powagą, to: wyczuwalny guz w jamie brzusznej, zmiana charakteru wypróżnień, silne skurcze brzucha, nudności, utrata masy ciała połączona z osłabieniem i brakiem apetytu. PAMIĘTAJ, ABY WYKONAĆ BADANIE PRZESIEWOWE NIE MUSISZ MIEĆ ŻADNYCH OBJAWÓW! Wystarczy tylko, że będziesz chciał!
Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?
Tych czynników jest wiele. Do najważniejszych należą:
- dziedziczenie (członek rodziny chory na nowotwór jelita grubego znacznie zwiększa ryzyko)
- wiek
- zapalenie jelita grubego
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- palenie papierosów
- nieodpowiednia dieta (duża ilość mięsa i tłuszczów, zbyt mała ilość błonnika)
- otyłość
Jakie czynności stanowią profilaktykę nowotworu jelita?
regularne uprawianie aktywności fizycznej (spacer, basen, etc.)
- ograniczenie spożywanych kalorii
- ograniczenie alkoholu
- ograniczenie tłuszczów zwierzęcych
- wprowadzenie do diety większej ilości świeżych produktów roślinnych
Profilaktyka „lekiem na całe zło”
Nie od dzisiaj wiadomo, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami. Nie inaczej jest w przypadku raka jelita grubego.
Do badań, które stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie jelit należą: badanie na krew ukrytą w kale, badanie per rectum, tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia. Ta ostatnia jest obecnie objęta Programem Profilaktyki Raka Jelita Grubego i dzięki temu można z niej skorzystać całkowicie bezpłatnie, w dodatku w pełnym znieczuleniu.
Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?
Do programu mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, którzy spełniają następujące kryteria:
- wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat,
- osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
- osoby w wieku 25-49 lat z HNPCC lub FAP – w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.
Wszelkie szczegóły dotyczące badań oraz konieczne dokumenty można pobrać ze strony www.allmedica.pl.