Przez dwa dni Powiat Suski był motorsportową stolicą Polski. W piątek i sobotę na drogach naszego powiatu odbyła się druga edycja Valvoline Rajd Małopolski.

Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski był Automobilklub Śląski, a promotorem firma GB Promotion. Patronat honorowy nad zawodami objął Starosta Suski Józef Bałos, a Powiat Suski był jednym ze współorganizatorów imprezy.

Dwudniowe zawody zorganizowane na wymagających asfaltowych drogach Beskidu Makowskiego składały się z dziewięciu odcinków specjalnych, w tym jednego pokonywanego już po zmroku. Łączny dystans, na którym ścigali się zawodnicy wyniósł blisko 56 km. W rywalizacji wzięło udział 88 załóg, z czego 46 w ramach rajdu okręgowego (runda RSMŚl i RMP), a 42 zgłosiło się do Super KJS, czyli imprezy dla zawodników bez licencji sportu samochodowego.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji, zorganizowanej w 2021 roku, także i tegoroczna odsłona Valvoline Rajdu Małopolski obfitowała w zaskakujące zwroty akcji, które tak uwielbiają rajdowi kibice. Każdy piątkowy oes wygrywał inny kierowca, a o końcowej klasyfikacji zadecydował ostatni odcinek specjalny.

Rajd ostatecznie wygrała załoga w składzie Łukasz Mrozek/Marek Wolski (Renault Clio II Sport). W kategorii Open 1 triumfowali Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Volkswagen Polo GTI R5). Z kolei w Open 2 puchary za zwycięstwo trafiły do duetu Balbina Gryczyńska/Łukasz Gwiazda (Ford Fiesta Rally4). W gronie zawodników dysponujących historycznymi rajdówkami (kategoria Classic) najlepsi byli Michał Szerla i Grzegorz Ślęczka (BMW 318is).

Na miano najszybszej załogi Super KJS zapracowali Sebastian Butyński i Łukasz Biernot w Hondzie Civic.

Więcej informacji o Valvoline Rajd Małopolski można znaleźć na stronie www.sport.powiatsuski.pl