W sobotę, 6 maja 2023 r., folklor zawładnął Makowem Podhalańskim. Od rana do wieczora przez estradę “Makowianka”, ale też i ulice miasta przewinęły się dziesiątki ubranych w barwne, regionalne stroje najmłodszych, młodych i nieco starszych górali z naszego Podbabiogórza. Folklorystyczne święto rozpoczęło się korowodem zespołów otwierającym IX Powiatowy Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych im. Zofii Bugajskiej. Póżniej na scenie można było obejrzeć występy poszczególnych zespołów, których wystąpiło łącznie siedem oraz pięć kapel i dwie grupy śpiewacze z terenu powiatu suskiego, a gościnie zaprezentowali się “Kozinianie” z gminy Mucharz. Występy uczestników przeglądu oceniała komisja konkursowa w składzie: Dorota Majerczyk (etnolog, etnomuzykolog) – przewodnicząca komisji, Jadwiga Adamczyk (kierownik Działu Animacji Kultury Ludowej, główny specjalista ds. muzyki ludowej w Małopolskim Centrum Kultury “Sokół”), Andrzej Peć (regionalista, etnolog).

Po obejrzeniu i wysłuchaniu występów wszystkich grup Komisja ogłosiła wyniki, które przedstawiają się następująco:

kategoria – zespoły regionalne
I miejsce: “Zbyrcocek” z Juszczyna
II miejsce: “Juzyna” z Zawoi
III miejsce: “Mała Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej

kategoria – Kapele
I miejsce: Muzyka “Spod Jałowca” ze Stryszawy
II miejsce: Muzyka “Budzowskie Kliszczaki” z Budzowa
III miejsce: Muzyka “Kojsowiocki” z Kojszówki

kategoria – grupy śpiewacze
I miejsce: Grupa śpiewacza “Zbyrcocek” z Juszczyna
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Grupa śpiewacza “Kojsowiocki” z Kojszówki

Ponadto komisja zarekomendowała do udziału w 46. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju zespół regionalny “Zbyrcocek” z Juszczyna.

Organizatorami imprezy byli: Gmina Maków Podhalański i Miejska Biblioteka Publiczna – Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

W godzinach popołudniowych makowska estrada należała do zespołu “Babiogórzanie – Polana Makowska”, który hucznie obchodził czterdziestolecie swojej działalności. Dwuczęściowy koncert poprowadził Piotr Jezutek, a przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 15 par złożonych z obecnych i byłych członków zespołu. Tancerzom przygrywała kapela, w składzie której wystąpili: Aleksander Nowak, Zbigniew Kowalski, Marcin Pokusa, Paweł Okovita Bury i Maciej Nenko. Po niezwykle udanym koncercie przyszedł czas na tradycyjne “100 lat”, gratulacje i podziękowania. Na ręce kierownictwa zespołu gratulacje złożyli m.in. senator Andrzej Pająk, starosta suski Józef Bałos, burmistrz Paweł Sala, a radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Kawa wręczyła Zbigniewowi Kowalskiemu Brązowy Medal Polonia Minor, przyznany zespołowi przez Marszałka Województwa Małopolskiego.

fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Dom Kultury w Makowie Podhalańskim (FB)