Kolejne już w tym roku sukcesy odnieśli reprezentujący powiat suski: śpiewacy, instrumentaliści i gawędziarze. Tym razem w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie odbył się Festiwal Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania”.

Na ten jeden z największych ogólnopolskich konkursów folklorystycznych zjeżdżają się śpiewacy, instrumentaliści, gawędziarze, drużbowie i starostowie weselni z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Ich występy są oceniane przez jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, zwracających uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą. W tym roku festiwal odbywał się w dniach 5-8 sierpnia, a z naszego powiatu pojechali na konkurs wykonawcy, którzy wcześniej, podczas “Podbabiogórskich Posiadów”, uzyskali kwalifikacje do występu.

Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce 8.08.2021 w “Domu Ludowym” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wśród laureatów konkursu i tym razem nie zabrakło “naszych”.

Największymi sukcesami mogą pochwalić się: Alicja Krzeszowiak z Suchej Beskidzkiej w konkursie śpiewu solowego dorosłych, której przyznano I miejsce (ex aequo) i Dużą Spinkę Góralską oraz zdobywcy I miejsc (ex aequo) i Dużych Spinek Góralskich – instrumentaliści: Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy żywieckie) i Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce). W tej kategorii wśród zdobywców 3 miejsc znaleźli się: Dominik Bogdan z Krzeszowa (skrzypce), Marek Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy). Również trzecie miejsca, ale w kategorii śpiewu grupowego, przyznane zostały m.in. żeńskiej grupie śpiewaczej „Zbójnik” ze Skawicy i męskiej grupie „Cieślica” z Zawoi. Natomiast jedno z drugich miejsc w konkursie gawędziarzy przypadło w udziale Szymonowi Gigoniowi z Zawoi. Warto odnotować jeszcze wyróżnienia przyznane Józefie Hołczyńskiej z Zawoi, występującej na „Sabałowych Bajaniach” w konkursie śpiewu solowego oraz instrumentaliście Aleksandrowi Nowakowi z Osielca (heligonka).

Wszystkim laureatom z Podbabiogórza gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych udanych występów.