W letni weekend 5-7 sierpnia w Jabłonkowie nad Olzą (Republika Czeska) odbyła się jubileuszowa, siedemdziesiąta piąta edycja imprezy folklorystycznej “Gorolski Święto” przygotowanej przez Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Głównym celem tej organizowanej od 1948 r. imprezy jest prezentacja tradycji kulturowych polskiej mniejszości mieszkającej w Czechach. Na festiwalowej scenie corocznie prezentują się góralskie zespoły folklorystyczne z Zaolzia oraz zaproszone grupy z polskiej części Beskidów i Podhala, a także innych krajów. Dodatkową atrakcją są stoiska z wyrobami góralskiego rękodzieła oraz regionalnymi potrawami i napojami.

W bieżącym roku gościem specjalnym Gorolskiego Święta był powiat suski – Podbabiogórze. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem imprezy, w siedzibie PZKO odbyło się seminarium pod hasłem “Podbabiogórze – historia i współczesność, zarys kultury ludowej”. Prelegentami podczas tego seminarium byli: Regina Wicher z Babiogórskiego Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, która mówiła o dziedzictwie kulturowym Babiogórców i ich tradycyjnych strojach, Janusz Kociołek ze Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, który przedstawił zebranym prezentację o historii i współczesności Podbabiogórza, a senator RP Andrzej Pająk swoje wystąpienie poświęcił potrzebie kultywowania tradycji.

Główna część „Gorolskiego Święta” odbywała się jak zwykle w Lasku Miejskim. Tam właśnie, w piątkowy wieczór, na scenie amfiteatru, przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili m.in. muzycy z kapeli “Skoblicka” oraz “Susko Muzyka” z Suchej Beskidzkiej, natomiast zespół regionalny “Cieślica” z Zawoi przedstawił program artystyczny zatytułowany “Łocepiny Marysi spod Babiej Góry”. Wielką popularnością cieszyło się także stoisko przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Babiogórzanki” z Zawoi Górnej, na którym serwowane były specjały podbabiogórskiej kuchni, a amatorzy turystyki mieli okazję otrzymać na stoisku powiatu materiały promocyjne (mapy, foldery, przewodniki) prezentujące kulturowo-przyrodnicze walory naszego regionu. Artykuł informacyjno-promocyjny o Podbabiogórzu ukazał się też w festiwalowej „Goralskiej Gazecie”.

Uroczyste, okolicznościowe spotkanie polskich działaczy z Zaolzia odbyło się w niedzielę w Domu PZKO w Jabłonkowie. Gośćmi zaproszonymi na tą zamkniętą część „Gorolskiego Święta” byli m.in.  senator RP Andrzej Pająk i starosta Józef Bałos.