Poniedziałek 1 czerwca 2026 r. był szczególnym dniem dla wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej. To właśnie wówczas u stóp “Królowej Beskidów”, w Zawoi Czatoży, ta formacja pełniąca zadania związane z ochroną polskich granic i kontrolą ruchu granicznego w RP obchodziła uroczyście swoje 35-lecie.
Jubileuszowe obchody zostały zorganizowane przez Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich przy współpracy z Gminą Zawoja i Powiatem Suskim. Wszyscy goście przybyli na uroczystości mogli obejrzeć m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej SG, zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu jednostki, a także wysłuchać okolicznościowego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej.
Podczas obchodów dokonane zostały też akty mianowania na wyższe stopnie służbowe oraz wręczone okolicznościowe odznaczenia. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. starosta Józef Bałos, który odebrał Odznakę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Z kolei starosta wraz z przewodniczącym rady powiatu Janem Banasiem w imieniu władz powiatu przekazali na ręce gen. bryg. SG Adama Jopka, Komendanta KOSG, list gratulacyjny z okazji jubileuszu, składając jednocześnie wszystkim Funkcjonariuszkom, Funkcjonariuszom i Pracownikom KOSG serdeczne życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania za pełnioną służbę.