W niedzielę 1 września 2024 r. w Wysokiej odbyły się Powiatowe Obchody Rocznicowe Wybuchu II Wojny Światowej.
Uroczystości rozpoczął przemarsz uczestników spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej do miejscowego kościoła parafialnego, prowadzony przez orkiestrę OSP Osielec pod kierunkiem kapelmistrza Michała Kusza i kompanię honorową 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa.
W kościele odbyła się okolicznościowa msza święta koncelebrowana przez proboszcza parafii w Wysokiej ks. Jana Mędrzaka oraz o. Andrzeja Szczyptę, który wygłosił także homilię.
Dalsza część obchodów odbywała się na cmentarzu wojskowym, na którym spoczywają Bohaterowie Września 1939. Rozpoczęło je odegranie hymnu państwowego przez orkiestrę OSP Osielec, a następnie ks. proboszcz Jan Mędrzak odmówił modlitwę za poległych. Kolejnym punktem obchodów był Apel Poległych, który odczytał ppor. Krzysztof Bielawski z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, zakończony salwą honorową oddaną przez kompanię honorową 10 BKP.
W trakcie tej części uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili: Artur Kudzia – wójt gminy Jordanów i Joanna Wielgat – prezes Stowarzyszenia Rodzin 1 Dywizji Pancernej, córka ppor. Mariana Plichty – dowódcy II plutonu 1 szwadronu Dywizjonu Przeciwpancernego 10 Brygady Kawalerii. Następnie oficjalne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych. Wieńce składali m.in.: senator RP Andrzej Pająk, poseł na sejm RP Władysław Kurowski, radna sejmiku województwa małopolskiego Danuta Kawa, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, delegacje wojska, policji i straży pożarnej, a także szkół, harcerzy, nadleśnictwa oraz licznych stowarzyszeń i organizacji. Wśród nich znalazł się także wieniec od powiatu suskiego złożony przez delegację w składzie: starosta Józef Bałos, przewodniczący rady powiatu Jan Banaś, wicestarosta Zbigniew Hutniczak.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zebrani mieli okazję posilić się tradycyjną grochówką przygotowaną przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiej, a następnie wziąć udział w szczególnym przedsięwzięciu – rekonstrukcji wojennych wydarzeń września 1939 r. przygotowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju “Źródło” pod kierownictwem Dariusza Waligórskiego i dr. Piotra Sadowskiego. Rekonstrukcja cieszyła się sporym zainteresowaniem – obejrzało ją co najmniej kilkaset osób.
Głównym organizatorem obchodów był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorami: Parafia Nawiedzenia NMP w Wysokiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiej, Szkoła Podstawowa w Wysokiej oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

***

***

***

***

***