W piątek 23 maja 2025 r. w Makowie Podhalańskim dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej historię działającej w tym mieście od 1896 roku Krajowej Szkoły Hafciarskiej.
Placówka ta zapisała się na trwałe w dziejach Podbabiogórza, a makowski haft był przez wiele dziesięcioleci jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta w Polsce i poza jej granicami. Tablica została umieszczona na stojącym przy makowskim rynku budynku, będącym w przeszłości siedzibą szkoły hafciarskiej, a następnie – nawiązującego do jej tradycji Zespołu Szkół im. św. Jana Kantego, od 2019 roku wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej.
Odsłonięcia tablicy dokonali starosta Józef Bałos oraz dyrektor ZS im. W. Goetla dr inż. Sławomir Kudzia.
Część uroczystości towarzyszącej odsłonięciu tablicy miała miejsce w szkolnej sali gimnastycznej. W jej trakcie zebrani goście, wśród których znaleźli się m.in. starosta Józef Bałos, wicestarosta suski Zbigniew Hutniczak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Suskiego Krzysztof Chudzik, burmistrz Makowa Podhalańskiego Michał Surmiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim Tomasz Spyrka oraz byli i obecni dyrektorzy i nauczyciele ZS im. św. Jana Kantego i ZS im. W. Goetla, a także uczniowie, mieli okazję zapoznać się z prezentacją przedstawiającą historię szkoły, a także wysłuchać okolicznościowych wystąpień.
Jako pierwszy głos zabrał starosta J. Bałos, który m.in. nawiązał do trudnej, ale co najważniejsze, jak się okazało – trafnej decyzji zarządu powiatu sprzed kilku lat, dotyczącej włączenia tutejszej placówki w strukturę Zespołu Szkół im. W. Goetla, dzięki czemu udało się uratować działalność makowskiej szkoły, a jednocześnie rozszerzyć ofertę programową całego zespołu dla podejmujących w nim edukację uczniów. Z kolei dyrektor ZS im. W. Goetla, S. Kudzia, przedstawił zmiany, jakie zaszły w szkole w ostatnich latach oraz plany, mające na celu jej modernizację w przyszłości. Burmistrz Makowa Podhalańskiego M. Surmiak zwrócił uwagę na rolę jaką Krajowa Szkoła Hafciarska i haft makowski odegrały w historii miasta i wskazał na potrzebę pielęgnowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Głos zabrała także przedstawicielka grupy inicjatorów całego przedsięwzięcia, byłych nauczycieli ZS im. św. Jana Kantego, Barbara Skubis-Tyszewska, która przedstawiła zebranym intencje, jakimi pomysłodawcy się kierowali, zwracając się z prośbą do Zarządu Powiatu Suskiego o upamiętnienie taką tablicą historii szkoły oraz podziękowała staroście i dyrektorowi szkoły za wyjście naprzeciw całej inicjatywie i jej realizację.
Na zakończenie uroczystości starosta J. Bałos oraz dyrektor S. Kudzia złożyli podziękowania fundatorowi i zarazem wykonawcy tablicy – Jackowi Szpakowi oraz jego firmie Gran-Płyt Kamieniarstwo, która dokonała także jej montażu na budynku.