Herb Powiatu Suskiego pojawi się na koszulce Romana Ficka, który wystartuje w biegu na 168 kilometrów podczas jednych z najbardziej prestiżowych zawodów w biegach ultra na świecie Ultra-Trail du Mont-Blanc.

To drugi projekt pochodzącego ze Skawicy Ficka, w którym otrzymał wsparcie od Powiatu Suskiego. Pierwszy miał miejsce w 2020 roku i dotyczył próby pobicia rekordu czasu pokonania liczącej blisko 520 kilometrów trasy Głównego Szlaku Beskidzkiego w formule bez wsparcia. Ficek pokonał trasę dokładnie w ciągu 107 godzin i 25 minut i poprawił dotychczasowy rekord o półtorej godziny.

Teraz poprzeczka trudności pójdzie jeszcze wyżej, bo zawody rozgrywane w Alpach w dniach 22-29 sierpnia u podnóża Mount Blanc to największy festiwal biegowy na świecie. Na listę startową zapisało się ok. 10 tys. biegaczy reprezentujących 92 kraje. Wspierany przez powiat suski Ficek pobiegnie w koronnym, najdłuższym dystansie wśród takich sław światowych biegów ultra jak: Amerykanie Jim Wansley i Tim Tollefson, Francuz François D’Haene czy Hiszpan Pablo Villa.

Roman Ficek to ultra biegacz ze Skawicy, który ma na koncie kilka niesamowitych osiągnięć. W 2017 roku pobił zimowy rekord w zdobyciu Korony Gór Polski – w przeciągu 83 godzin zdobył 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich. Rok później zdobył 55 szczytów zaliczanych do Tatrzańskich Dwutysięczników – zajęło mu to 127 godzin. W 2019 roku jako drugi zawodnik w historii ukończył Ultramaraton 6xBabia Góra (103km, 7800m przewyższenia) w 15 godzin i 8 minut. Rok 2020 to przebiegnięcie w 39 dni i 11 godzin liczącą ponad 2000 km trasę Łuku Karpat. W lutym 2021 roku w przeciągu 24 godzin dziewięciokrotnie zdobył szczyt Rysów.

Więcej o udziale Romana Ficka w Ultra-Trail du Mont-Blanc można przeczytać na stronie sport.powiatsuski.pl link

Roman Ficek przed Ultra-Trail du Mont-Blanc