W środę 15 lutego 2023 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej odbyło się podsumowanie dwóch konkursów powiatowych, organizowanych corocznie przez Bibliotekę Suską im. dr. M. Żmigrodzkiego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej: XXII Powiatowego Konkursu Literackiego „Podbabiogórskie Opowieści” oraz konkursu fotograficznego „Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego 2022”. Na podsumowaniu obecni byli m.in. przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak, przewodniczący Rady Miasta Sucha Beskidzka Krystian Krzeszowiak oraz sekretarz gminy Sucha Beskidzka Zbigniew Maryon. Dyrektor biblioteki Wojciech Gach jako pierwszych zaprezentował laureatów konkursu literackiego, którego hasłem przewodnim było w tym roku znane powiedzenie „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.
Na konkurs wpłynęły 164 prace, ocenianych w czterech kategoriach wiekowych przez komisję w składzie: Małgorzata Migas, Dominika Fiejtek, Marcin Leśniakiewicz. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, ufundowane przez starostwo, które wręczył laureatom wicestarosa Zbigniew Hutniczak.

Oto wyniki konkursu:

kategoria Szkoły podstawowe (kl. I-VI)
I miejsce ex aequo – Bartłomiej Sarna Przecież jesteśmy przyjaciółmi (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej) oraz Natalia Śladowska Komatta toki no tomo ga, shin no tomo (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej)
II miejsce ex aequo – Alicja Kudzia Letni smutek (Szkoła Podstawowa w Białce) oraz Milena Mamcarz Bajka o Hrabim, Wiedźmie i Czarnym Kocie (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej)
III miejsce ex aequo – Karol Bawoł Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej) oraz Laura Ficek Więzienie, w którym stał mój dom (Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawoi Centrum)
wyróżnienia – Bartłomiej Bik W ciemnym lesie góry (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Wiktoria Janoszek Klątwa króla Zdzisława (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Adam Juruś Prawdziwy przyjaciel (Szkoła Podstawowa w Jordanowie), Antoni Lazar Gdyby nie Pan Stanisław (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Jan Stradomski Sztafeta (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej)

kategoria Szkoły podstawowe (kl. VII-VIII)
I miejsce ex aequo – Kacper Jurek Pomyślny wiatr (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim) oraz Anna Wilczyńska Od Biedy (Szkoła Podstawowa nr 2 w Zawoi Wilcznej)
II miejsce ex aequo – Mateusz Sarna Obiecałem, że Ci pomogę… (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej) oraz Iga Sperling Opowieści spod dębowego pnia (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim)
wyróżnienia – Natalia Budzowska Przyjaźń ponad wszystko (Szkoła Podstawowa w Kukowie), Filip Jurkiewicz Niedostosowany (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim), Agnieszka Strączek Śnieżnobiała czyli zagubiona owca (Szkoła Podstawowa nr 1 w Budzowie), Amelia Szczelina Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie (Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej)

kategoria Szkoły średnie
II miejsce – Kinga Kąkol Prawdziwa przyjaźń nigdy się nie kończy (Liceum Ogólnokształcące nr I w Suchej Beskidzkiej)