W sobotę 1 kwietnia 2023 r., w Domu Wiejskim w Bieńkówce, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 ponownie odbyła się kolejna, szesnasta już edycja Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych.
W konkursie udział wzięło dziesięć kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, które przygotowały bogato zastawione świątecznymi potrawami stoły, a także sporządziły tradycyjne palmy wielkanocne.
Na wstępie uczestników konkursu oraz wszystkich obecnych przywitali: wójt Jan Najdek – gospodarz gminy Budzów oraz Danuta Kawa, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Budzowie, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wśród znajdujących się na sali gości byli m. in. senator RP Andrzej Pająk, starosta Józef Bałos, przewodniczący rady powiatu Jan Banaś oraz radni powiatowi i gminni. W szczególny czas nadchodzącego Wielkiego Tygodnia wprowadziła zebranych Grupa Apostolska z Bieńkówki okolicznościowym spektaklem “Oratorium Pieśni Wielkopostnych” przygotowanym pod kierunkiem Renaty Szczepaniak. Po jego zakończeniu ks. Roland Hopciaś, proboszcz parafii w Bieńkówce, poświęcił konkursowe stoły i wypełniające je specjały.

Następnie komisja konkursowa, w skład której weszli: Renata Pochopień (technik żywienia, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS im. W. Witosa), Zofia Bąbol (emerytowany nauczyciel gastronomii) oraz Andrzej Peć (regionalista, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej), dokonała oceny potraw i palm przygotowanych na konkurs przez gospodynie z różnych miejscowości naszego powiatu. Później nadszedł czas na ogłoszenie wyników, które przedstawiają się następująco:

Kategoria: „Potrawy Wielkanocne”
I miejsce – KGW Bieńkówka; KGW Baczyn
II miejsce – KGW Toporzysko; KGW Budzów
III miejsce – KGW Palcza; KGW Jachówka

Kategoria: „Palma Wielkanocna”
I miejsce – KGW Zawoja
II miejsce – KGW Jachówka; KGW Hucisko
III miejsce – KGW Zembrzyce
wyróżnienie – KGW Zachełmna

W drugiej części imprezy o jej oprawę muzyczną zadbał duet “Walor”, towarzysząc uczestnikom konkursu i przybyłym gościom podczas degustacji i obrad komisji konkursowej.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczali: starosta Józef Bałos, wójt Jan Najdek oraz Danuta Kawa, dodatkowo prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki wręczył nagrodę Kołu Gospodyń Wiejskich z Budzowa. Na zakończenie imprezy starosta podziękował organizatorom oraz wszystkim kołom i stowarzyszeniom za udział w konkursie, a także złożył obecnym na sali świąteczne życzenia.

W trakcie sobotniej imprezy prowadzona była akcja charytatywna na rzecz chorej Zosi Pająk ze Skawinek.

Organizatorem imprezy była Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów przy współpracy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.