Przez dwa dni maturzyści ze szkół średnich z terenu powiatu suskiego mieli okazję zobaczyć przedstawicieli służb mundurowych, z którymi mogli porozmawiać na temat ich pracy oraz jak wygląda możliwość wstąpienia do służby po ukończeniu szkoły. Zainteresowania ze strony uczniów nie brakowało nie tylko przy prezentacji sprzętu, ale i dużej dawki informacji na temat służby dla społeczeństwa.

W  miniony wtorek (21 lutego br.) na terenie hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego nr. I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej oraz w czwartek (23 lutego br.) na terenie hali sportowej Zespołu Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie zostało zorganizowane specjalne spotkanie przez Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej dla tegorocznych maturzystów. Inaugurację wydarzenia rozpoczęto powitaniem przez Starostę Suskiego Pana Józefa Bałosa oraz Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej inspektora Dariusza Drobnego. Podczas wtorkowego spotkania był obecny Szef Centrum Rekrutacji w Nowym Targu ppłk. Robert Nowakowski. W kolejnej części młodzież miała okazję wysłuchać każdego z przedstawicieli służb podczas przygotowanych prezentacji, a następnie już bezpośrednio obejrzeć stoiska, na których każda z formacji prezentowała posiadany sprzęt, a także przekazywała informację na temat charakterystyki swojego zawodu oraz jakie wymagania i kwalifikację należy posiadać, by w przyszłości założyć mundur danej formacji. W trakcie dwóch dni spotkań młodzież miała okazję porozmawiać i zobaczyć przedstawicieli:

– Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej;

– Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie;

– Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej;

– Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu;

– Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie;

– Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Placówką w Zakopanem (czwartek);

– Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie (czwartek).

W czwartek dla młodzieży był przygotowany dodatkowo pokaz działania robota pirotechnicznego, którego działanie przedstawiali policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, natomiast na zakończenie każdego ze spotkań młodzież miała okazję zobaczyć umiejętności psów służbowych Służby Więziennej oraz suskiej jednostki Policji.

Dziękujemy Dyrektorom Szkół oraz wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia natomiast wszystkim maturzystom życzymy zdania egzaminu dojrzałości, a po maturze: „zachęcamy do służby w mundurze”.

Tekst przygotowany przez Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej.