W środę 20 maja 2026 r. swój jubileusz 25-lecia działalności edukacyjnej i naukowej świętowała Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu (założona w 2001 r. jako Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), uczelnia kształcąca także studentów pochodzących z obszaru powiatu suskiego. W jubileuszowych uroczystościach brali udział m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska, wojewoda małopolski Krzysztof J. Klęczar, marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych współpracujących z uczelnią. Powiat suski reprezentowali starosta Józef Bałos i przewodniczący rady Jan Banaś, obecni byli także radni powiatowi: Joanna Jaworska, Sławomir Hajos oraz Artur Kruźlak. W trakcie obchodów powiat suski został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu”. Z tej okazji starosta J. Bałos odebrał okolicznościowy medal wręczony przez rektor ANS, dr Biankę Godlewską-Dzioboń. Doceniona została także działalność Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, który od lat współpracuje z nowotarską uczelnią w zakresie kształcenia kadr medycznych. Stosowne wyróżnienie trafiło w ręce obecnego na uroczystości dyrektora ZOZ Marka Habera.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej