Nie od dziś wiadomo, że podbabiogórskie zespoły folklorystyczne należą do najlepszych w Polsce, odnosząc spore sukcesy podczas licznych konkursów oraz festiwali i będąc świetnymi ambasadorami powiatu suskiego i jego kulturowego dziedzictwa. W ostatnich dnia potwierdził to po raz kolejny Zespół Regionalny “Zbyrcok” z Juszczyna, biorący udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbył się w Zakopanem 12-20 sierpnia 2021 r.

“Zbyrcok” zaprezentował się widzom festiwalu kilkakrotnie: w Koncercie Inauguracyjnym (15 sierpnia), w Koncercie Głównym (16 sierpnia) oraz podczas Dnia Górali Polskich (19 sierpnia).

Już sama nominacja do udziału w MFFZG, przyznana przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, jest wielkim wyróżnieniem. W ten sposób zespół z Juszczyna znalazł się w wąskim gronie czterech polskich grup folklorystycznych reprezentujących Polskę obok wystepujących na festiwalu gości z górzystych obszarów Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Nie poprzestał jednak na tym, zdobywając w konkursie Brązową Ciupagę za zajęcie trzeciego miejsca oraz Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przyznaną za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. To jeszcze nie wszystko – w odbywającym się w ramach MFFZG Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych rewelacyjnie spisał się Samuel Guzik, heligonista ze “Zbyrcoka”, zdobywając Złote Zbyrkadło za zajęcie pierwszego miejsca w swojej kategorii.

zdjęcia udostępnione przez Zespół “Zbyrcok”