Tegoroczne obchody Święta Niepodległości różniły się znacznie od tych z zeszłorocznego listopada, kiedy to pandemia bardzo je ograniczyła. W większości gmin naszego powiatu zorganizowane zostały rocznicowe uroczystości. W kościołach odprawione zostały msze święte za Ojczyznę, a w wielu miejscowościach odbyły się uroczyste przemarsze i apele połączone ze składaniem wieńców i kwiatów w miejscach pamięci. W uroczystościach tych brali udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, policji, straży pożarnej, członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi i pracownicy starostwa.
W stolicy powiatu Święto Niepodległości rozpoczęło się na suskim cmentarzu, gdzie w kwaterze Wojska Polskiego na grobach legionistów i pod pomnikiem złożono kwiaty i wieńce.
O godzinie 11.00 miała miejsce uroczysta koncelebrowana msza święta z wieloma akcentami patriotycznymi, po której uroczysty pochód z licznymi delegacjami i pocztami sztandarowymi, prowadzony przez miejską orkiestrę, udał się na ul. Piłsudskiego, gdzie przed budynkiem dawnego magistratu odbyła się dalsza część świątecznych obchodów. Pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu władz i rady powiatu wieniec złożyli starosta Józef Bałos i przewodniczący rady powiatu Jan Banaś.
Okolicznościowe przemówienia do gości i mieszkańców miasta zgromadzonych w ten czwartkowy, pogodny dzień w tym symbolicznym miejscu wygłosili burmistrz Stanisław Lichosyt i starosta Józef Bałos. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mogli wysłuchać wiązanki utworów patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej. Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej był koncert finałowy XIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna”, który odbył się w Centrum Kultury i Filmu (szczegóły w osobnym artykule).