9 września 2022r. na terenie Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej rozpoczęły się VI Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze pod patronatem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Piotra Filipka. Uroczystego otwarcia dokonał Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej bryg. Krzysztof Okrzesik, który przywitał zaproszonych gości, organizatorów oraz drużyny biorące udział w zawodach, a następnie życzył udanej rywalizacji. Kolejno głos zabrali: poseł na sejm Filip Kaczyński, senator Andrzej Pająk, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego bryg. Mariusz Łaciak, a także starosta suski Józef Bałos. Organizatorem zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Lachowicach przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej, Powiatu Suskiego oraz Urzędu Gminy Stryszawa

W tegorocznej już VI edycji Podbabiogórskich zawodów ratowniczo gaśniczych wzięło udział 36 zastępów, 216 ratowników z terenu województwa małopolskiego oraz śląskiego (z 11 powiatów). Zawody pomogło zorganizować 173 wolontariuszy.

Po uroczystym otwarciu 36 załóg przejechało w kolumnie do Lachowic, gdzie rozpoczęła się rywalizacja. Na początek zmagań drużyny czekały cztery konkurencje nocne, były to:

1. Pożar budynku mieszkalnego. W środku płonącego budynku mieszkalnego znajdowały się 2 osoby poszkodowane. Pożar był symulowany na mobilnym trenażerze z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Krakowie.
  2. Wypadek podczas prac leśnych związanych z pozyskaniem drewna opałowego.
  3. Wypadek samochodów osobowych, jeden z samochodów stoczył się do głębokiego koryta  potoku.
  4. Wypadek na polu namiotowym. W wyniku silnego wiatru drzewo upadło na namiot.

W sobotę na rywalizujących czekało kolejnych pięć zadań, a wśród nich:

1. Wypadek i pożar samochodu elektrycznego z dwoma osobami poszkodowanymi.
  2. Stoczenie się kłód drewna z samochodu do przewozu drewna oraz wypadek ratownika z zastępu startującego.
  3. Pożar fotowoltaiki na budynku mieszkalnym.
  4. Tor sprawnościowy.
  5. Spadochroniarz, który zawisł na linkach energetycznych.

W sobotę o godz. 17 w budynku OSP Lachowice nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i upominków.

Kolejność na podium przedstawia się następująco:

I miejsce OSP Komorowice Śląskie

II miejsce OSP Kuków

III miejsce OSP Maków Podhalański i OSP Wilamowice

Najlepszym Dowódcą został Mariusz Początko

Najlepszym ratownikiem został Jan Wiatr

Starostwo Powiatowe ufundowało statuetki dla drużyn oraz dwa puchary. Puchar Starosty Suskiego za zajęcie trafiły do OSP Kuków. Puchar Starosty Suskiego za zajęcie miejsca drugiego w zawodach trafił do OSP Kuków. W imieniu starosty wręczyła go radna powiatowa Joanna Stypuła. Do OSP Kuków trafił także Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu dla najlepszej drużyny z terenu powiatu suskiego. Wręczył go Jan Banaś.

Organizatorzy dziękują wszystkim wolontariuszom, sponsorom oraz patronom medialnym, którzy wsparli VI Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze.

Wyniki VI Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze
Tabela​_wyników.pdf 0.14MB