Po trzech latach przerwy, w dniach od 7 do 9 marca br., w budynkach Starostwa Powiatowego i Zespołu Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej odbyła się VI edycja Powiatowego Festiwalu Nauki. Przedsięwzięcie, organizowane od 2018 r., skierowane jest do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Głównym celem festiwalu było zapoznanie przyszłych absolwentów podstawówek z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat suski.

W latach 2021-2022 ze względu na panującą sytuację pandemiczną Festiwal organizowany był jedynie w formie on-line.  W bieżącej edycji udział wzięło około 1200 uczniów. Oprócz uczestników z terenu powiatu suskiego gościliśmy także uczniów z sąsiednich z miejscowości: Świnna Poręba, Jaszczurowa oraz Mucharz.

Powrót Festiwalu do formy stacjonarnej cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, która mogła poznać nie tylko bogatą ofertę kształcenia powiatowych szkół ponadpodstawowych, ale również skorzystać z innych specjalnie przygotowanych festiwalowych atrakcji. W trakcie imprezy uczniowie zwiedzali stoiska wystawiennicze przygotowane przez: Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie, Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej,  Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego  w Jordanowie.  Uczestniczyli również w prezentacjach multimedialnych przedstawiających ofertę kształcenia poszczególnych szkół  na rok szkolny 2023/2024.  Dużym zainteresowaniem cieszył się  pokaz popularnonaukowy pn.: „Nauka i zabawa z niskimi temperaturami” prezentowany przez firmę „Pan Drucik” z miejscowości Świnna k/ Żywca.  Uczestnicy nie tylko podziwiali efekty ciekawych doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem ciekłego azotu, ale również sami, jako ochotnicy mogli w nich asystować.

Podczas Festiwalu  młodzież stojąca dziś przed niełatwym życiowym wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej mogła spotkać się i porozmawiać z doradcami zawodowymi oraz pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Makowie Podhalańskim. Ofertę informacyjną przygotował też Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz Ochotniczy Hufiec Pracy.

VI Powiatowy Festiwal Nauki przeszedł już do historii jako bardzo udana impreza. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia nauczycielom, uczniom szkół ponadpodstawowych oraz kadrze kierowniczej każdej z placówek  za duży wkład pracy oraz sprawną obsługę Powiatowego Festiwalu Nauki.

Galeria 1.

Galeria 2.