Szczególnym momentem XI sesji Rady Powiatu Suskiego VII kadencji, która odbyła się w piątek 28 marca 2025 r. w Suchej Beskidzkiej, było wręczenie Nagród Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

W tym roku Kapituła Nagrody, w składzie: Józef Bałos – przewodniczący kapituły, Starosta Suski, Jan Banaś – Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego, Zbigniew Hutniczak – Wicestarosta Suski, Agata Gołuszka – przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Suskiego i Janusz Kociołek – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej (sekretarz kapituły), w ten szczególny sposób wyróżniła: Reginę Wicher, o. Mariusza Pawła Wójtowicza OCD oraz Miejski Chór “Jasień” z Suchej Beskidzkiej.

Poniżej przedstawiamy informacje o tegorocznych laureatach:

Regina Wicher (ur. 1984 r.) z rodzinnego domu w Zawoi wyniosła zamiłowanie do tradycji regionu, a także artystyczne talenty, głównie za sprawą swojego taty Tadeusza Kudzi, twórcy ludowego, malarza i muzyka. Z wykształcenia jest etnologiem, pedagogiem, a także hafciarką i tkaczką. Ukończyła Technikum Włókienniczych Wyrobów Dekoracyjnych w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim oraz studia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Pracę magisterską poświęciła problemowi współczesnego poczucia tożsamości Górali Babiogórskich, zamieszkujących teren gminy Zawoja. Ukończyła także studia licencjackie w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie.
Pracę zawodową rozpoczęła jako asystent muzealny w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Przez kilka lat była instruktorem Zespołu Regionalnego „Budzowskie Kliszczaki” w Jachówce. Następnie zatrudniona była w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie. Pracując tam, zrealizowała kilka autorskich projektów m.in. adresowany do najmłodszych odbiorców „Świat jest w grochy kolorowe” oraz w ramach programu Muzeum Historii Polski – Patriotyzm Jutra projekt „Utracona pamięć”, którego ideą było przygotowanie przez uczniów historycznych gier terenowych, poprzedzonych warsztatami o dziejach każdej z miejscowości gminy Jordanów, a następnie spotkań ze „świadkami historii”, podczas których nagrywano wywiady z zaproszonymi gośćmi, dokumentując ich relacje. Podejmowała także inicjatywy z zakresu edukacji o dziedzictwie kulturowym i poświęcone kulturze Górali Kliszczackich. Efektem tych działań było m.in. założenie Gminnego Zespołu Regionalnego „Gronie” w Łętowni.
Obecnie jest animatorem w Babiogórskim Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi (aktualnie pełnomocnikiem dyrektora tej instytucji), gdzie oprócz bieżącej działalności prowadzi zespół regionalny „Juzyna”. Współpracuje też z instytucjami, twórcami ludowymi i stowarzyszeniami z regionu, w tym m.in. ze Związkiem Podhalan z Jordanowa.
Jako etnolog interesuje się głównie edukacją wielokulturową i międzykulturową, góralskimi tradycjami regionu i wzajemnym oddziaływaniem kultur, a także m.in. historią społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Zawoja przed II wojną światową.
Jest autorką kilku publikacji związanych z dziedzictwem kulturowym, takich jak: „Wzornik babiogórski” – wydanie poświęcone wzornictwu babiogórskiemu w odniesieniu do strojów, „Widok z okna” – książka o regionalnych artystach ludowych (współautorstwo z Katarzyną Ceklarz) czy też przygotowanych dla dzieci „Zeszytów Babiogórskich” i zeszytu edukacyjnego „Sąsiedzi”.
Napisała też kilkanaście artykułów o kulturze ludowej różnych grup etnograficznych, zwłaszcza Górali Babiogórskich, Górali Orawskich i Górali Kliszczackich, w tym materiałów opublikowanych w serii wydawniczej „Kultura ludowa Górali” oraz w „Roczniku Babiogórskim”.
W wolnych chwilach pisze wiersze i komponuje piosenki, czerpiąc inspiracje z tradycyjnej kultury różnych grup etnograficznych, a całkiem niedawno odbył się jej pierwszy autorski koncert „Rozsypała się tęcza na hali”.
Szerszej publiczności dała się również poznać jako konferansjerka na największych imprezach folklorystycznych odbywających się na Podbabiogórzu. Uczestniczyła też w pracach komisji konkursowych m.in. w organizowanym przez starostwo wspólnie z Biblioteką Suską Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Regionalnej „W cieniu jodeł i świerków”.

***

O. Mariusz Paweł Wójtowicz (ur. 1976 r.), jak sam pisze o sobie, jest Góralem z pogranicza Podhala i Pienin, a pierwsze lata życia spędził w bliskości czterech Parków Narodowych: Pienińskiego, Tatrzańskiego, Gorczańskiego i Babiogórskiego, co nie pozostało bez wpływu na jego fascynację przyrodą i górami. Od 30 lat jest zakonnikiem w Zakonie Karmelitów Bosych (OCD).
O. Mariusz to absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Papieskiego Wydziału Teologicznego w Rzymie oraz Papieskiego Wydziału Duchowości TERESIANUM w Rzymie. Jest też wykładowcą, redaktorem czasopisma „Głos Karmelu”, muzykiem (samoukiem), założycielem kilku zespołów muzycznych (6), oraz producentem płyt (6) i teledysków (ponad 50).
O. Mariusz jest znanym blogerem, autorem portalu dumanie.pl, któremu przyświeca przesłanie: „bycie człowiekiem nadziei i budzenie w innych nadziei to moja codzienna misja…”. Z kolei na YouTube prowadzi kanał „Mistyka codzienności”, w którym stara się „każdego dnia odkrywać piękno zwyczajności, dając innym przestrzeń mistyki codzienności. By w życiu to, co zwyczajne, przeżywać nadzwyczajnie!”
O. Mariusz jest pasjonatem gór i szeroko rozumianej kultury góralskiej, a prowadzone przez niego dzieła (zespoły, produkcje) były kilkakrotnie (6) nagradzane na festiwalach i konkursach. Był też nominowany do tytułu Przemyślanina Roku 2012.
O. Mariusz Paweł Wójtowicz od 2022 r. działa na terenie parafii Zawoja Przysłop. Wraz z przybyciem do tamtejszego klasztoru, pełniąc w nim posługę, zaangażował się w życie lokalnej społeczności, przyczyniając się do jej integracji, m.in. inicjując szereg działań związanych z kulturą i dziedzictwem kulturowym.
Dobra współpraca z mieszkańcami Przysłopia przyczyniła się w krótkim czasie do aktywizacji miejscowej społeczności. Zaowocowało to m.in. powstaniem 3 formacji muzycznych: scholi „Małe COŚ”, zespołu „Wielka SPRAWA” określanego też jako grupa działaniowa, która ogarnia wszystko, co dzieje się w parafii oraz utworzonego początkiem roku 2024 z inicjatywy o. Mariusza, działającego przy klasztorze „Chóru z GÓR”, którego członkami są osoby z różnych zakątków Zawoi oraz okolic.
Włącza się też w organizację lokalnych świąt i innych uroczystości. Zorganizował kilka okazjonalnych koncertów na Przysłopiu, w tym jeden z udziałem Andrzeja Lamperta. Jest pomysłodawcą tak zwanych Niedzieli Babiogórskich – mszy św., na które mieszkańcy Zawoi przybywają w tradycyjnych strojach, a liturgii towarzyszy muzyka góralska.
W czasie swojej posługi w parafii na Przysłopiu wyprodukował 4 teledyski z pieśniami religijnymi będącymi nieodzownym elementem polskiej i góralskiej kultury i tradycji. Na premierę czeka zrealizowana już filmowa inscenizacja „Męki Pańskiej”, a przygotowywane są przez niego 4 kolejne pokaźne produkcje filmowe w formie teledysków, w tym: „Ciebie Boga wysławiamy” z udziałem przedstawicieli wszystkich polskich grup góralskich oraz orkiestry symfonicznej (w sieci dostępny jest już zwiastun filmowy zapowiadający to przedsięwzięcie) i „Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie te realizacje filmowe ukazują też piękno naszego regionu. Babiogórska przyroda i miejscowi aktorzy, którymi w większości są mieszkańcy Przysłopia, są ważną częścią składową każdej produkcji. Jest to więc też forma promocji Podbabiogórza i jego walorów kulturowych i przyrodniczych.

***

Miejski Chór „Jasień” został założony w 2003 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Suchej Beskidzkiej. Pierwszym instruktorem grupy była Ludmiła Tułacz, następnie chórem kierowała Alicja Jakubiak. Od 2013 roku instruktorem, kierownikiem artystycznym i aranżerem jest Małgorzata Kubieniec. Obecnie chór działa przy Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej.
Repertuar chóru jest bardzo szeroki. Znajdują się w nim zarówno utwory z szerokiego spektrum muzyki klasycznej, pieśni liturgiczne i sakralne, jak i piosenki o lżejszym charakterze: znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej oraz popularne szlagiery muzyki biesiadnej. Chór „Jasień” od wielu lat bierze aktywny udział w życiu kulturalnym powiatu suskiego, uświetniając szereg organizowanych na Podbabiogórzu imprez, a także prezentując samodzielnie własne, różnorodne programy sceniczne, głównie na scenie Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Jest także częstym gościem konkursów i przeglądów na terenie całego kraju i za granicą.
Chór chętnie współpracuje z innymi zespołami muzycznymi działającymi na terenie miasta Sucha Beskidzka i powiatu suskiego, angażując się we wspólne projekty. Współpraca obejmuje również węgierskie miasto Jászberény oraz suskie szkoły średnie.
Do największych sukcesów chóru, osiągniętych w trakcie jego dotychczasowej działalności, należą m.in.: Grand Prix na Festiwalu Pieśni Maryjnych w Ślemieniu oraz pierwsze miejsca na Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna” w Suchej Beskidzkiej i Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Osielcu.
Na przestrzeni lat działalność chóru „Jasień” na trwałe wpisała się w kulturalny krajobraz Podbabiogórza. Jego występy, dzięki bardzo bogatemu i zróżnicowanemu repertuarowi, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród miłośników muzyki z różnych pokoleń, zwykle szczelnie wypełniających sale, w których odbywają się poszczególne imprezy.
W okresie dwudziestu jeden lat swego istnienia chór brał udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych, imprezach samorządowych, festiwalach, biesiadach, jubileuszach Złotych Godów, Światowych Dniach Młodzieży (2016 r.), czy w Salonie Poezji Konfraterni Rapsodycznej. Wśród zrealizowanych przez chór w ostatnich latach projektów muzycznych warto wymienić choćby kilka.
W ramach realizacji projektu „Rozśpiewaj się w Małopolsce” chór wystąpił z koncertem „Święta polskie z Miejskim Chórem Jasień”, podczas którego zaprezentował repertuar inspirowany polskimi tradycjami świątecznymi. Swoje programy kolędowe chór prezentuje praktycznie corocznie.
Okazją do świetnej zabawy i wspólnego śpiewania powszechnie znanych i lubianych piosenek była impreza organizowana pod hasłem „Biesiada z Miejskim Chórem „Jasień”.
W okresie Narodowego Święta Niepodległości chór przedstawił program „Dla Niepodległej”, dając świadectwo głębokiego patriotyzmu i przywiązania do tradycji.
W 2023 r. sporym sukcesem zakończył się specjalny koncert jubileuszowy, przygotowany przez chór z okazji dwudziestolecia działalności, zaś w ubiegłym, 2024 roku, wyjątkowym wydarzeniem był koncert, podczas którego chór zaprezentował repertuar szczególny – znane przeboje rockowe, specjalnie zaaranżowane na ten cel. Koncert zakończył się sporym sukcesem i jest uważany za jedno z ciekawszych wydarzeń na kulturalnej mapie Podbabiogórza w ostatnich miesiącach.

***