Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych “O Złotą Warzechę” to impreza, która już od wielu lat na stałe wpisała się w jesienny kalendarz imprez w powiecie suskim. W sobotę 16 listopada 2024 r. już po raz dwudziesty drugi koła gospodyń i stowarzyszenia regionalne zaprezentowały suto zastawione stoły – tym razem było ich aż siedemnaście – pełne smakowitych dań i napitków. W tegorocznym konkursie motywem przewodnim były potrawy na bazie sera.

Wszystkich przybyłych tego dnia do sali Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie Dolnej powitali gospodarze imprezy: wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie Renata Chudzik, następnie głos zabrali senator RP Andrzej Pająk, dyrektor biura poselskiego posła na sejm RP Filipa Kaczyńskiego Piotr Hajnosz. Wśród obecnych gości nie zabrakło także m.in. przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego Jana Banasia, burmistrza Makowa Podhalańskiego Michała Surmiaka, wójtów gmin Jordanów i Zembrzyce Artura Kudzi i Joanny Stypuły, a także radnych powiatowych i gminnych.

Potrawy i nalewki oceniane były oddzielnie przez dwie komisje konkursowe. Pierwsza z nich, w składzie: Jolanta Graczek – nauczyciel, specjalista żywienia z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu (przewodnicząca komisji), Barbara Słonka-Gibas – nauczyciel, specjalista żywienia z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu, Beata Hojny – mistrz w zawodzie kucharz, technolog żywienia, nauczyciel gastronomii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach, oceniała dania, klasyfikowane w dwóch kategoriach: potrawy typowo regionalne (tradycyjne) oraz potrawy współczesne oparte na tradycjach regionalnych. Nalewkami natomiast raczyła się pięcioosobowa komisja w składzie: Andrzej Peć – etnograf, regionalista, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, Starszy Gazda Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich (przewodniczący komisji), Ryszard Czaicki – prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Marcin Leśniakiewicz – przewodnik turystyczny, historyk, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Dariusz Gorycki – przedstawiciel Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej, Marian Łaciak – prezes OSP Stryszawa.

Oto wyniki tegorocznego konkursu:

W kategorii – potrawy typowo regionalne:
I miejsce – KGW Stryszawa Dolna za szare kluski z tartych ziemniaków z serem, okraszone słoniną,
II miejsce – KGW Palcza za pierogi z kminkiem,
III miejsce ex aequo – Stowarzyszenie “Nasza Skawica” za kołacz babiogórski oraz KGW “Przebojowe Łętowianki” za kołoc,
wyróżnienie – ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej za żurek na serwatce z wędzonym twarogiem; potrawa ta zdobyła także wyróżnienie Małopolskiej Izby Rolniczej.

W kategorii – potrawy współczesne oparte na tradycjach regionalnych:
I miejsce – Grupa “Dziedzictwo Smaku” przy Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Suchej Beskidzkiej za pierogi serowo-dyniowe,
II miejsce – KGW Juszczyn za gołąbki z serem i kaszą,
III miejsce ex aequo – Zembrzyckie Koło Gospodyń “Mioduszyna” za roladę serową z rydzami oraz KGW “Gosposie Kukowskie” za makaron z sosem serowym.

W kategorii – tradycyjne nalewki:
I miejsce – “Śwarne Gosposie” z Wieprzca za nalewkę “Cyrnicowa moc”,
II miejsce – Stowarzyszenie “Macierzanka” z Przysłopia za nalewkę z macierzanki,
III miejsce – KGW Wysocanki za nalewkę lipową,
wyróżnienie – KGW Juszczyn za rozgrzewającą nalewkę ziołową.

Wszystkie grupy otrzymały nagrody pieniężne, pamiątkowe dyplomy i symboliczne drewniane łyżki, a laureaci – tradycyjnie „złote warzechy”. Przedstawicielki poszczególnych grup odebrały nagrody z rąk przewodniczącego rady powiatu Jana Banasia oraz wójta Rafała Laska. Dodatkowe wyróżnienia specjalne, przyznane przez prezesa MIR Ryszarda Czaickiego, wręczał Artur Kruźlak – kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Suchej Beskidzkiej. Otrzymali je: ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej za żurek na serwatce z wędzonym twarogiem oraz goszczący na imprezie przedstawiciele słowackiej gminy Kotešová (współpracującej ze Stryszawą), na czele z jej wójtem Peterem Mozolikiem, którzy przybyli z własnymi trunkami – śliwowicą i morelówką.

O oprawę artystyczną imprezy zadbał zespół regionalny “Kapela spod Jałowca”. Głównym organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Urząd Gminy w Stryszawie.

***

***

***