5 czerwca w Osielcu odbył się XXVII Rejonowy Przegląd Orkiestr Dętych ”Echo”.
W przeglądzie wzięło udział dziesięć orkiestr, a wśród nich: Orkiestra Dęta OSP z Łętowni, Orkiestra Dęta ”Rytm” z Zembrzyc, Miejska Orkiestra z Suchej Beskidzkiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna, Orkiestra Dęta OSP z Osielca, Orkiestra Dęta OSP Gminy Stryszawa, Orkiestra Dęta OSP z Toporzyska, Orkiestra Dęta OSP z Bystrej Podhalańskiej, Makowska Orkiestra Rozrywkowa i Miejska Orkiestra Dęta z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Orkiestry zaprezentowały się zarówno w przemarszu, jak i występach scenicznych, a oceniała je komisja artystyczna z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ z Nowego Sącza.
Przewodniczącym komisji był Leszek Łopalewski – wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów.
Członkiem komisji był kpt. rez. Stefan Żuk – były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych, autor wydanego w 2015 r., „Poradnika dla Tamburmajorów i Kapelmistrzów”.
W komisji zasiadał także st. chor. szt. Straży Granicznej Stanisław Stachoń – Szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni muzyk, solista orkiestry.

Przegląd stanowił kwalifikacje do 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ”ECHO TROMBITY”, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 23-26 czerwca br.
Po obejrzeniu przemarszów i występów orkiestr, komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

• wyróżnienie wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Makowska Orkiestra Rozrywkowa działająca pod batutą Aleksandra Nowaka;
  • za prezencję i grę w marszu Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej z kapelmistrzem Sławomirem Pacholskim na czele;
  • III miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Jordanów wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Orkiestra Dęta OSP z Bystrej Podhalańskiej z kapelmistrzem Szymonem Piątkiem na czele;
  • II miejsce i Puchar Wójta Gminy Jordanów wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Orkiestra Dęta OSP Gminy Stryszawa z kapelmistrzem Krzysztofem Górskim na czele;
  • I miejsce i Puchar Starosty Suskiego wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Orkiestra Dęta ”Rytm” z Zembrzyc z kapelmistrzem Kazimierzem Gromadą na czele;
    Nagrodę GRAND PRIX wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej z kapelmistrzem Sławomirem Pacholskim na czele;
    Puchar dla Najlepszej Gminnej Orkiestry wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Orkiestra Dęta OSP z Łętowni z kapelmistrzem Michałem Makuchem na czele.
    Puchar dla Najlepszej Orkiestry OSP ufundowany przez Zarząd Powiatowy ZOSP RP otrzymała Orkiestra Dęta OSP Gminy Stryszawa.
    Puchar dla Najlepszej Orkiestry spoza powiatu suskiego biorącej udział w przeglądzie otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Kalwarii Zebrzydowskiej z kapelmistrzem Sławomirem Pacholskim na czele.
    Kwalifikacje do 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr otrzymały orkiestry: z Zembrzyc, Stryszawy, Suchej Beskidzkiej, Bystrej Podhalańskiej, Łętowni, Tenczyna i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Puchary i nagrody wręczali: starosta suski Józef Bałos, wójt gminy Jordanów Artur Kudzia, radny gminny Jordanów Zdzisław Filipek, członek Zarządu Powiatowego ZOSP RP Marcin Błachut oraz dyrektor GOKSiP Jordanów Gabriela Korbel.

O tym, że jest w „orkiestrach dętych jakaś siła” mogła przekonać się zgromadzona licznie publiczność, gdy wszystkie orkiestry wykonały wspólnie utwór ”Benton Hall” pod batutą Michała Kusza – kapelmistrza z Osielca.

Organizatorem przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, w współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
    GOKSiP Jordanów składa serdeczne podziękowania dla wójta gminy Jordanów, Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Szkoły Podstawowej w Osielcu, OSP Osielec i OSP Osielec Górny, Klubu Sportowego ”Świt” Osielec, rady sołeckiej, pana Grzegorza Grzybka, pana Augusta Jankosia, uczniów klas ósmych osieleckiej szkoły, ekipy remontowej UG, ekipy nagłośnieniowej i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu tej imprezy.
    Dziękujemy orkiestrom za udział w przeglądzie, komisji za ocenę występów orkiestr, a publiczności za obecność.

tekst i zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie